Jak przygotować się do badania wzroku?

Prosimy o zapoznanie się z prostymi wytycznymi odnośnie badania wzroku tak, aby Państwa wizyta przebiegła sprawnie i bez problemów w ustalonym terminie badania.

Co zabrać ze sobą na badanie wzroku?

  • Pacjent powinien zabrać ze sobą wszystkie okulary (nawet jeśli są stare lub uszkodzone, jeśli nie są używane),
  • Wyniki wcześniejszych badań (nawet jeśli nie były według nich wykonywane okulary), 
  • Posiadaną dokumentację medyczną z badań okulistycznych/ optometrycznych oraz zlecenia od poprzednich okularów.

Historia dokumentacji medycznej jest dla nas bardzo ważna. Informacje jak zmieniała się wada, jaka była wcześniejsza korekcja lub zauważone problemy umożliwią nam postawić jeszcze skuteczniejszą diagnozę.

Informacje dla użytkowników soczewek kontaktowych:

Bezpłatne badanie wzroku to badanie refrakcji, a nie wizyta kontrolna użytkownika soczewek kontaktowych. Badanie pod kątem soczewek kontaktowych to osobna, odpłatna usługa.

Ważne: Jeżeli soczewki kontaktowe są noszone na co dzień prosimy o przyjście na badanie wzroku w okularach i nie zakładanie soczewek od rana w dniu przeprowadzanego badania.

Rogówka odkształca się od soczewki kontaktowej, co przekłamuje wyniki refrakcji. Soczewki kontaktowe zalecamy zabrać ze sobą, tak aby po badaniu wzroku je nałożyć w celu sprawdzenia w nich ostrości. Prosimy pamiętać też o zabraniu opakowań od soczewek. Istotne jest jaki rodzaj soczewek (chodzi o tryb noszenia i nazwę handlową) i płynu jest stosowany.

Badanie dzieci (poniżej 16 roku życia), osób nieletnich:

Ważne: Badanie powinno być wykonane w godzinach przedpołudniowych.
Prosimy zwrócić uwagę, by przed badaniem pacjent jak najmniej korzystał ze smartfona.

Jeżeli umawiacie Państwo dzieci poniżej 16 roku życia, prosimy o tym poinformować telefonicznie lub osobiście obsługę salonu. Jest to konieczne, aby zarezerwować odpowiednią do wieku pacjenta godzinę badania oraz by dobrać odpowiedniego specjalistę.

Badamy dzieci od 7 roku życia. Konieczny jest jednak wcześniejszy kontakt w celu uzgodnienia dostępnych terminów u specjalistów badających dzieci.

W przypadku przebytych zabiegów medycznych:

Dobór korekcji okularowej u pacjentów po operacjach zaćmy powinien odbywać się po upłynięciu 3 miesięcy od zabiegu.

W dniu wizyty przed badaniem wzroku nie należy wykonywać zabiegów/ leczenia w znieczuleniu (miejscowym lub ogólnym), nie należy przyjmować żadnych środków odurzających lub silnych leków, których pacjent nie zażywa na stałe w związku z chorobą przewlekłą. Tego typu środki farmakologiczne wpływają na akomodację, co może przekłamać wynik badania.

Prosimy poinformować telefonicznie lub osobiście obsługę salonu przed umówieniem terminu badania wzroku jeżeli przebyłeś zabiegi medyczne w ostatnim okresie.

Kto wykonuje badanie wzroku?

Badanie wzroku w naszych salonach wykonują dyplomowani optometryści.
Optometrysta jest specjalistą który diagnozuje wady wzroku i na tej podstawie dobiera odpowiednią korekcję optyczną okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Optometrysta bada także funkcje układu wzrokowego i ich nieprawidłowości, np. występujące niedowidzenie, zezy jawne (heterotropie), zezy ukryte (heteroforie), zaburzenia widzenia przestrzennego, zaburzenia ruchów oczu, zaburzenia akomodacji itd.

Optometrysta zajmuje się także prowadzeniem terapii widzenia po uprzednim wykryciu zaburzeń występujących w procesie widzenia. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci oraz pacjentów neurologicznych, np. po przebytym wylewie czy udarze.

Jakie badania są wykonywane?

W naszych salonach wykonujemy kompleksowe badania wzroku z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Badania wykonujemy pod kątem doboru odpowiedniej korekcji optycznej (okularowej) wraz z rekomendacją gabinetową w oparciu o zadania wzrokowe i tryb życia/ pracy Pacjenta (zalecenia higieny pracy wzrokowej, zalecany rodzaj soczewek okularowych tj. materiał, konstrukcja oraz uszlachetnienia).
Nasi specjaliści diagnozują i skutecznie korygują: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, różnowzroczność oraz starczowzroczność (prezbiopię).

Jakie są warunki bezpłatnego badania wzroku?

Korzystając z badania wzroku w naszych salonach nie ma obowiązku zakupu okularów.
W przypadku chęci realizacji zlecenia okularów w przyszłości recepta pozostaje w kartotece gabinetu i czeka na Państwa do wykorzystania w terminie do 3 miesięcy od przeprowadzonego badania w naszych salonach.

W przypadku chęci wykupienia recepty bez wykonywania okularów, koszt wynosi 100 zł.

Dokonujemy również zwrotu tej kwoty jeżeli zrealizują Państwo zakup okularów w naszym salonie w przyszłości tak aby badanie pozostało dla Państwa bezpłatne.10

Jak zapisać się na badanie wzroku?

Na bezpłatne badanie wzroku można umówić się telefonicznie w godzinach otwarcia salonu,
w wybranym salonie lub przez internet: visionoptyk.pl/rezerwacja/

W formularzu zobaczą Państwo wszystkie dostępne terminy badania wzroku.
visionoptyk.pl/nasze-salony/

Czy otrzymam przypomnienie z terminem zaplanowanej wizyty?

Tak, 24h przed zaplanowaną wizytą otrzymają Państwo przypomnienie w formie SMS.