Home-office - jaki ma wpływ na nasz wzrok?

Pochodzący z języka angielskiego zwrot home-office, w dosłownym tłumaczeniu oznacza domowe biuro. Określenie to używane jest jako nazwa zamienna do pracy zdalnej. W Polsce home-office zyskało popularność przez pandemię koronawirusa. Okazało się to być idealnym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć niebezpieczeństwa. Co więcej, wygląda na to, że  home-office jest cały czas mile widziany przez pracowników jak i pracodawców. Niesie to za sobą wiele korzyści tj. elastyczność, oszczędność czasu i środków na dojazdy czy większe poczucie swobody. W tym miejscu warto się zastanowić nad wpływem pracy zdalnej na zdrowie pracownika? Jak wpływa na narząd wzroku? Poświęcamy temu artykuł, znajdujący się poniżej. 

Cyfrowe zmęczenie oczu

Cyfrowe zmęczenie oczu to skutek ciągłego wpatrywania się w ekrany. Jest to wynik długotrwałej pracy z bliska oraz ekspozycji na światło niebieskofioletowe. Do objawów cyfrowego zmęczenia oczu zaliczamy:

 • łzawienie
 • nieostre widzenie
 • ból oczu
 • ból głowy
 • podrażnienie oraz suchość oka.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na niewyraźnym widzeniu obiektów znajdujących się w oddali. Często jest to wynik nadmiernego patrzenia na ekran z bliskiej odległości, ponieważ oko przyzwyczaja się do stanu, w którym jest przez większość czasu.

Inne dolegliwości spowodowane nadmiernym patrzeniem w ekran:

 • CVS (syndrom widzenia komputerowego) – cechuje go niewyraźne widzenie, suchość, ból oraz pieczenie oczu.
 • Spadek poczucia kontrastu – potrzebny jest większy, niż w normalnych warunkach, kontrast między obserwowanym obiektem a tłem.
 • Zespół suchego oka – czasem widzenie jak przez mgłę, poczucie piasku pod powiekami, podrażnienie oka, zmęczenie.
 • Przedwczesna starczowzroczność – niewyraźne widzenie z bliska w młodym wieku.

Jak zorganizować stanowisko pracy?

Odpowiednia organizacja stanowiska pracy jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na zdrowiu.

 1. Warto ustawić biurko przy oknie, by jak najdłużej korzystać ze światła naturalnego. Dzięki temu będziemy mogli patrzeć na zielone drzewa za oknem, a to relaksuje wzrok.
 2. Dobór odpowiedniego biurka również ma znaczenie. Powinniśmy patrzeć na monitor z odległości około 60 cm i lekko w dół.
 3. Wygodne krzesło to kolejny ważny element. Należy dokonać starannego wyboru, ponieważ będziemy na nim siedzieć przez przynajmniej pół dnia. 
 4. Wydzielenie odpowiedniej strefy do pracy jest kluczowe. Pracując z łóżka lub sofy znacznie obniżamy naszą wydajność.

Zasada 20/20/20

Podczas pracy zdalnej bardzo przydatna może okazać się zasada 20/20/20, która ma na celu rozluźnienie naszego narządu wzroku. Polega ona na tym, że po 20 minutach pracy przed ekranem robimy 20-sekundową przerwę, by patrzeć na przedmiot oddalony od nas o 20 metrów.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

W salonach VisionOptyk nasi doradcy pomogą Ci w dbaniu o wzrok i doradzą, co robić, by był w jak najlepszej kondycji. Oferujemy bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach. Zapraszamy do VisionOptyk.