Oczy a praca zdalna

W dzisiejszym świecie, w którym wiele osób pracuje zdalnie, wielogodzinne korzystanie z komputera stało się nieodłączną częścią naszego życia. Chociaż technologia przynosi wiele korzyści, nie możemy ignorować szkodliwych skutków, jakie może mieć na nasze zdrowie, zwłaszcza na nasze oczy. W tym wpisie przyjrzymy się jakie są efekty długotrwałej pracy przed komputerem oraz zaprezentujemy sposoby, jak chronić nasze oczy podczas pracy zdalnej.

Komputer i jego wpływ na wzrok

Długotrwałe korzystanie z komputera może mieć szkodliwe skutki dla naszego zdrowia. Jednym z najczęstszych problemów jest nadmierna ekspozycja na światło emitowane przez monitor. Jest to szczególnie szkodliwe dla naszych oczu i może prowadzić do dyskomfortu, zmęczenia oczu oraz innych dolegliwości, takich jak suchość oczu czy ból głowy. Ponadto wielogodzinne siedzenie przed komputerem może prowadzić do bólu pleców, sztywności mięśni oraz ogólnego zmęczenia.

Syndrom komputerowego wzroku (CVS) to zespół objawów związanych z długotrwałym korzystaniem z komputera. Objawy te mogą obejmować suchość oczu, zmęczenie wzroku, podwójne widzenie, trudności w skupianiu wzroku, bóle głowy i sztywność szyi. CVS może mieć poważny wpływ na nasze zdolności pracy i ogólną jakość życia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy podejmowali środki ostrożności i dbali o nasze oczy podczas pracy zdalnej.

Jak możemy pomóc oczom w trakcie pracy zdalnej?

1. Regularne robienie przerw w pracy

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony wzroku podczas pracy zdalnej jest regularne robienie krótkich przerw. Długotrwałe siedzenie przed komputerem może prowadzić do przeciążenia naszych oczu, mięśni i umysłu. Robienie regularnych przerw pozwala naszym oczom na odpoczynek i zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów związanych z nadmiernym korzystaniem z komputera. Podczas przerw warto wykonywać ćwiczenia wzrokowe, takie jak skupianie wzroku na odległych przedmiotach lub mruganie intensywnie przez kilka sekund. To pomaga zmniejszyć szkodliwe efekty długotrwałego korzystania z komputera.

2. Właściwe oświetlenie miejsca pracy

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla ochrony naszych oczu podczas pracy zdalnej. Zbyt jasne lub zbyt ciemne otoczenie może prowadzić do nadmiernego obciążenia wzroku. Dlatego ważne jest, aby mieć dobrze oświetlone miejsce pracy, które nie powoduje odblasków na monitorze i nie wymaga nadmiernego skupiania wzroku. Dodatkowo, warto korzystać z naturalnego światła dziennego, jeśli to możliwe, ponieważ jest ono najbardziej przyjazne dla naszych oczu.

3. Odpowiednie stanowisko pracy

Ergonomia odgrywa kluczową rolę w redukcji ryzyka zmęczenia oczu podczas pracy zdalnej. Ważne jest, aby nasze stanowisko pracy było dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Odpowiednio ustawiony monitor, ergonomiczne krzesło i biurko oraz dobrze podświetlone otoczenie mogą znacznie zmniejszyć napięcie oczu i zmęczenie wzroku. Dodatkowo, warto zainwestować w specjalne okulary ochronne, które redukują szkodliwe działanie niebieskiego światła emitowanego przez monitory.

4. Prawidłowa postawa

Prawidłowa postawa jest niezwykle ważna dla zapobiegania zmęczeniu oczu podczas pracy zdalnej. Siedząc w niewłaściwej pozycji, narażamy nasze oczy na dodatkowe napięcie i zmęczenie. Dlatego warto dbać o odpowiednią ergonomię ciała i utrzymywać dobrą postawę podczas pracy przy komputerze. Unikajmy pochylania się nad monitorem, a także zapewnijmy sobie odpowiednie podparcie dla pleców i szyi. To pomoże zmniejszyć napięcie oczu i zapobiegnie dyskomfortowi związanemu z długotrwałym korzystaniem z komputera.

Okulary do pracy przy komputerze 

Okulary przeznaczone do pracy przy komputerze, do pracy zdalnej powinny być wyposażone w odpowiednie powłoki antyrefleksyjne, obowiązkowo posiadające warstwę filtrującą światło. To zmniejszy odbicie światła i przede wszystkim odbija najbardziej szkodliwe dla naszych oczu niebiesko-fioletowe światło, które stanowi ryzyko wystąpienia chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. To właśnie ta długość fali ma największy wpływ na zmęczenie oczu i może prowadzić do degradacji receptorów siatkówki.

Krople do oczu a praca zdalna

Zaleca sie stosowanie kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez. Na rynku dostępny jest szeroki wybór takich preparatów. Niektóre z nich są również wzbogacone o ekstrakty roślinne lub substancje łagodzące. Wśród nich znajdują się także preparaty bez konserwantów i odpowiednie dla osób noszących soczewki kontaktowe. Ważne jest stosowanie tych kropli profilaktycznie, jeszcze przed pojawieniem się bólu, zmęczenia czy pieczenia. Jeśli doskwiera Ci zespół suchego oka, warunkiem koniecznym do tego aby w ogóle móc pracować przy komputerze jest dbanie o właściwy poziom nawilżenia spojówki.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach. Zapraszamy.

Zadbaj o wzrok z VisionOptyk

Dbajmy o zdrowie naszych oczu podczas pracy zdalnej. Pamiętajmy o regularnych przerwach, ćwiczeniach wzrokowych i odpowiedniej ergonomii. Zadbajmy o swoje oczy, wykonując również systematycznie badanie wzroku. W salonach Vision Optyk czekają na Państwa zaufani optycy.