Wpływ technologii na wzrok

Żyjemy w erze nieustannego rozwoju technologicznego, gdzie nowoczesne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety i komputery, stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak te technologie wpływają na zdrowie naszych oczu? W tym wpisie przyjrzymy się dokładnie temu zagadnieniu i postaramy się znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Zmiany w ostrości wzroku spowodowane przez korzystanie z technologii

Jednym z najbardziej zauważalnych efektów używania urządzeń elektronicznych jest zmiana w ostrości naszego wzroku. Wiele badań wykazało, że długotrwałe patrzenie na ekrany może prowadzić do problemów z akomodacją oka, czyli zdolności do skupiania się na różnych odległościach.

 • Wyniki badań pokazują, że osoby, które spędzają dużo czasu przed ekranami, częściej skarżą się na trudności z ostrym widzeniem, zwłaszcza podczas przechodzenia z bliska na odległość.
 • Ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekrany może również powodować zmiany w strukturze soczewki oka, co z kolei może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności, szczególnie u młodszych użytkowników.
 • Ponadto, zbyt długie patrzenie na ekran bez przerwy może skutkować zmęczeniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację, co może prowadzić do bólu głowy i problemów z ostrością widzenia.

Zmęczenie oczu i jego związek z używaniem urządzeń elektronicznych

Oprócz zmian w ostrości wzroku, korzystanie z nowoczesnych technologii może również prowadzić do zmęczenia oczu. Zjawisko to jest określane jako „cyfrowe zmęczenie oczu” i jest coraz powszechniejsze wśród osób spędzających wiele godzin przed ekranami.

 1. Badania wykazały, że długotrwałe patrzenie na ekrany może powodować:
 • Suchość i podrażnienie oczu
 • Ból i napięcie mięśni ocznych
 • Problemy z koncentracją i skupieniem uwagi
 • Rozmazane widzenie

Przyczyny tego zjawiska są złożone i obejmują m.in.: zmniejszenie częstotliwości mrugania, co prowadzi do wysychania oczu, napięcie mięśni ocznych związane z długotrwałym patrzeniem na bliskie obiekty. Aby zapobiegać zmęczeniu oczu, specjaliści zalecają stosowanie zasady 20-20-20: co 20 minut patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (około 6 metrów) przez 20 sekund. Ponadto ważne jest regularne robienie przerw i stosowanie odpowiedniej ergonomii stanowiska pracy.

Jak możemy chronić nasz wzrok przed negatywnym wpływem technologii?

Mając na uwadze negatywne skutki, jakie nowoczesne technologie mogą mieć na nasze oczy, ważne jest, abyśmy podjęli odpowiednie działania w celu ochrony naszego wzroku. Oto kilka kluczowych zaleceń:

 1. Ćwiczenia dla oczu i dbanie o ich zdrowie
 • Wykonywanie regularnych ćwiczeń relaksacyjnych dla oczu, takich jak palming (zakrywanie oczu dłońmi) czy przesuwanie gałek ocznych w różnych kierunkach.
 • Stosowanie technik terapii wzrokowej, które mogą pomóc w poprawie ostrości widzenia i redukcji zmęczenia oczu.
 • Dbanie o prawidłową dietę bogatą w witaminy i minerały korzystne dla zdrowia oczu, takie jak witamina A, luteina czy zeaksantyna.
 1. Ergonomia pracy przy komputerze i korzystanie z urządzeń elektronicznych
 • Prawidłowe ustawienie stanowiska pracy, zapewniające odpowiednią odległość i kąt patrzenia na ekran.
 • Regularne robienie przerw w pracy i stosowanie zasady 20-20-20 (co 20 minut patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp przez 20 sekund).
 • Używanie filtrów niebieskiego światła na ekranach oraz dostosowanie jasności i kontrastu do warunków oświetleniowych.

Zaburzenie snu i wpływ technologii na nasz rytm dobowy

Badania wykazały, że ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekrany może zakłócać wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu snu i czuwania. Wyniki badań pokazują, że korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem może prowadzić do opóźnienia zasypiania, skrócenia czasu snu oraz gorszej jakości snu. Zaburzenia snu mogą z kolei mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu wzrokowego, prowadząc do zmęczenia oczu, problemów z koncentracją i ogólnego pogorszenia widzenia. Aby zapobiegać tym niekorzystnym skutkom, eksperci zalecają ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych na 1-2 godziny przed snem oraz stosowanie filtrów niebieskiego światła na ekranach.

Zespół suchego oka i jego powiązanie z długotrwałym używaniem komputerów i smartfonów

Dbałość o dobry wzrok naszych dzieci to także regularne wykonywanie badań okulistycznych. Badanie daje nam pewną informację czy ze wzrokiem jest wszystko ok. Jeśli po drodze pojawią się jakieś niespodzianki w postaci wady wzroku, należy je wyrównać za pomocą okularów czy też kontaktowych soczewek. Dziecko które już korzysta ze szkieł kontaktowych powinno wykonywać badanie raz do roku. Bądźmy na baczności i reagujmy, kiedy dziecko zgłasza nam, że gorzej lub niewyraźnie widzi, nie może czegoś przeczytać lub gdy widzimy, że podczas czytania mruży oczy.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.

Zadbaj o wzrok z VisionOptyk

owoczesne technologie, takie jak smartfony, tablety i komputery, mają coraz większy wpływ na zdrowie naszych oczu. Zmiany w ostrości wzroku, zmęczenie oczu, zaburzenia snu oraz zespół suchego oka to tylko niektóre z problemów, z którymi możemy się borykać. Tylko poprzez świadome i odpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych technologii będziemy mogli cieszyć się zdrowymi oczami przez długie lata. Istota jest również regularna kontrola wzroku.