Czym jest alergia?

Alergia to nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z antygenem, w wyniku czego powstaje reakcja organizmu. Alergie są uznawane za plagę XXI wieku, i nic dziwnego bo chociażby w Polsce boryka się z nią ponad 40% Polaków. Warto mieć świadomość jak możemy w sezonie wiosenno- letnim pomóc swędzącym i zaczerwienionym oczom. 

Alergia oczu - objawy

Każdy alergik wie, jaką zmorą dla jego oczu jest alergia. Towarzyszą jej bardzo niemiłe objawy, które nie pozwalają funkcjonować. Zaliczamy do nich: 

  • zaczerwienienie oczu
  • swędzenie 
  • łzawienie
  • uczucie dyskomfortu
  • obrzęk powiek
  • uczucie kłucia lub pieczenia oczu

Alergia powiek oczu - jak sobie z nią radzić?

Apteczka alergika powinna zawierać leki przeciwhistaminowe oraz krople do oczu, które pomogą zwalczyć uciążliwe objawy w postaci zaczerwienienia oka, łzawienia lub swędzenia. Krople przeciwalergiczne w swoim składzie zawierają substancje, które obkurczają naczynia krwionośne oraz są bogate w ektoinę – składnik który zmniejsza objawy alergii. Krople do oczu nie tylko zniwelują alergiczne swędzenie oczu, ale również zmniejszają światłowstręt, który bardzo często towarzyszy reakcjom alergicznym ze strony oka. Dodatkowo zapobiegają alergicznemu zapaleniu spojówek.

Alergia oczu - domowe sposoby

Wbrew pozorom domowe sposoby na alergię mogą okazać się równie pomocne i skuteczne. Warto stosować chłodne kompresy na oczy z rumiankiem, wietrzyć sypialnię w nocy i z samego rana – gdy stężenie pyłków w powietrzu jest niskie. Nie należy zapominać by po spacerze lub dłuższym pobycie w ogrodzie zdjąć ubrania, które miały kontakt z alergenami. Przed pójściem spać warto umyć włosy, które są również skupiskiem alergenów. Nie należy przynosić do domu żadnych roślin z pyłkiem. Powinno się również unikać kontaktu ze zwierzętami, które były na zewnątrz i mają pyłek w futrze.

Alergia wokół oczu - jak przetrwać sezon pylenia?

Dzięki pewnym działaniom możemy załagodzić objawy alergii. Warto stosować się do kilku wskazówek:

  1. Nosimy okulary przeciwsłoneczne – które stanowią naturalną barierę, która ogranicza dotarcie alergenów do oczu.
  2. Nie pocieramy oczu.
  3. Pomocne mogą obyć zimne okłady na oczy np. z rumiankiem lub esencji z herbaty.
  4. Możemy rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza, który minimalizuje kontakt z alergenami.
  5. Warto unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi takimi jak: suchy nawiew powietrza, dym z ogniska, klimatyzacja.
  6. Zastosuj sztuczne łzy (krople nawilżające) – które nawilżą oczy i pomogą usunąć alergeny. 

Krople na alergiczne oczy

Wśród bogatej oferty kropli do oczu, znaleźć możemy krople na receptę oraz dostępne bez recepty. Na rynku dostępne są krople bez konserwantów np. krople z ketotifenem, które działają przeciwhistaminowo oraz krople nawilżające – które mają na celu wypłukać z gałki ocznej alergeny. Wybierając krople do oczu zawsze powinniśmy kierować się składem. 

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.

Alergia swędzenie oczu

Dość często alergia a co za tym idzie swędzenie oczu jest tak dokuczliwe, że trudno samemu i w warunkach domowych sobie z nią poradzić. Niekiedy alergia jest tak drastyczna, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli objawy w postaci swędzenia i łzawienia nasilają się należy skorzystać z wizyty u okulisty lub poradzić się specjalisty od oczu. W naszych salonach Vision Optyk czekamy na Państwa.