Witaminy na wzrok

O tym, że dieta ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, kondycję organizmu oraz na nasz wygląd wiadomo od dawna. Nie zawsze jednak skupiamy się na wzroku i na produktach które są dla niego niezbędne i wartościowe. W poniższym wpisie podpowiadamy co jeść i jak się suplementować aby utrzymać wzrok jak najdłużej w dobrej kondycji.

Jakie witaminy dla oczu

Witaminy są bardzo ważnym czynnikiem ponieważ wspierają utrzymanie prawidłowych funkcji oczu. Chronią je również przed chorobami, które są związane z procesem starzenia. Po jakie witaminy dla oczu warto sięgać?

  • Witamina A
  • Witamina E
  • Witamina D3
  • Witamina C
  • Witaminy z grupy B

Tłuszcze i ich dobrodziejstwo

Zdrowe tłuszcze to coś czego w naszej diecie nie powinno zabraknąć, jeśli chcemy zatroszczyć się o nasz wzrok. Nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają ukrwienie nerwu wzrokowego, a tym samym obniżają ryzyko utraty wzroku. Kwasy omega-3 (DHA i EPA) obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe, łagodzą objawy suchego oka oraz chronią przed jaskrą. Można je znaleźć w olejach roślinnych takich jak lniany czy z orzechów włoskich oraz w rybach: dorszu, makreli, halibucie, śledziu czy łososiu.

Witaminy a ich działanie

Witamina A

Witamina A wchodzi w skład rodopsyny, czyli barwnika wzrokowego znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Siatkówka odpowiada za jakość naszego widzenia, dlatego istotne jest, by utrzymać ją w jak najlepszej formie. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A, jest tak zwana kurza ślepota lub ślepota zmierzchowa. Witaminę A możemy znaleźć w marchwi, szpinaku, czerwonej papryce, sałacie, a także w owocach takich jak: morele, brzoskwinie, śliwki, wiśnie.

Witaminy z grupy B

Witaminy B1, B2 i B6 odpowiadają za prawidłowo działający układ nerwowy. Każda z tych witamin ma dla oczu określone znaczenie. Witamina B1 wzmacnia wzrok i wpływa na proces widzenia. Z kolei witamina B2 pomaga w „oddychaniu” naszym oczom, a B6 je odpręża je. Najwięcej witamin z grupy B znajdziemy w roślinach strączkowych, zbożu, mleku, drożdżach, kapuście i marchwi.

Witamina C

Jej szerokie spektrum działania obejmuje również swoim zasięgiem ochronę narządu wzroku. Wpływa na zabezpieczanie zasobów kolagenu znajdującego się w rogówce oka, co przyczynia się do utrzymania jej odpowiedniej kondycji. Witamina C zwalcza wszelkie infekcje w obrębie gałki ocznej, przeciwdziała wystąpieniu jaskry oraz zaćmy, wywoływanej przez promieniowanie UV, czy nadmierny stres oksydacyjny. Nie trzeba chyba przypominać, że najlepszym źródłem witaminy C są pomarańcze, truskawki, czerwona papryka czy czarna porzeczka.

Witaminy z grupy D3

Niedobór witaminy D występuje wtedy, gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości witaminy D. Często jest to spowodowane brakiem ekspozycji na światło słoneczne, nieodpowiednimi źródłami diety i złym wchłanianiem. Niedobór witaminy D może również mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu. Związany jest on z takimi stanami jak zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, zapalenie błony naczyniowej oka, zespół suchego oka i upośledzenie funkcji łez. Źródło witaminy D3 to: jaja, masło, sery, mleko oraz tłuste ryby morskie.

Odpowiednia suplementacja

Przy trybie życia jakie prowadzimy, jego nieustannie rosnącym tempie, czasami ciężko dostarczyć witaminy poprzez samo pożywienie. Warto wówczas wspomóc się również suplementacją. Idealnie, gdyby była ona prowadzona pod okiem specjalisty. Na rynku dostępnych jest wiele dobrej jakości suplementów. Do produktów wspierających zdrowie oczu możemy zaliczyć: luteinę, kwasy omega czy zeaksantynę.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. 

Zadbaj o wzrok z VisionOptyk

Poza zdrowym odżywianiem, stosowaniem diety na wzrok i suplementacją, ważne jest regularne wykonywanie badań okulistycznych. Pamiętajmy, że systematyczne dbanie o wzrok może zapobiec rozwojowi niektórych schorzeń. Zapraszamy do salonów Vision Optyk.