Okulary przeciwsłoneczne są świetnym rozwiązaniem na słoneczne dni szczególnie w okresie letnim. Mamy różne warianty do wyboru. Możemy zatem wybrać okulary z filtrem UV, które blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Możemy także postawić na szkła z antyrefleksem, które poprawiają komfort widzenia. Możemy także wybrać okulary przeciwsłoneczne z korekcją, które skutecznie zniwelują wadę wzroku. W okresie wiosenno-letnim okulary są szczególnie narażone na uszkodzenia. Warto im zapobiegać, tym bardziej kiedy posiadamy markowe okulary przeciwsłoneczne. Na co warto zwrócić specjalną uwagę?

Co niszczy Twoje okulary przeciwsłoneczne na plaży?

W czasie wakacji okulary są szczególnie narażone na co najmniej trzy dodatkowe czynniki, mogące wprowadzić niepożądane skutki. Częste wyjazdy na plażę, nieprzerwany kontakt z wodą oraz ciągłe przebywanie w pełnym słońcu to coś, co bez odpowiedniej wiedzy może odbić się negatywnie na naszych okularach.

Sól i chlor

Choć sól i chlor zawarte w wodzie morskiej lub basenowej na pierwszy rzut oka są nieszkodliwe, to wymywają warstwy powłok ochronnych z okularów. Narażone są i szkła i oprawki, które mogą ulec wizualnemu zniszczeniu. Jeśli tylko mamy możliwość, należy zdjąć okulary przed wejściem do wody.

Piasek

Choć niemal niemożliwy jest brak kontaktu z piaskiem na plaży, to czyszczenie okularów bezpośrednio po wyjściu z wody to nie najlepszy pomysł. Piach, który dostaje się w zakamarki okularów, podczas wycierania może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Po każdej sytuacji, gdzie nasze okulary były narażone na kontakt z piachem, należy je wypłukać pod bieżącą wodą lub spryskać specjalnym płynem do czyszczenia.

Wysoka temperatura

Zbyt długa ekspozycja na wysoką temperaturę może nieodwracalnie uszkodzić nasze okulary. Kiedy nie są one potrzebne, należy je schować np. do plecaka lub torby. Szkła wystawione na temperaturę około 60°C mogą ulec zniszczeniu, tak samo jak powłoki ochronne. Należy szczególnie uważać aby nie pozostawiać okularów w samochodzie narażonym na silne nasłonecznienie.

O nas

Zapraszamy do salonów VisionOptyk, gdzie nasi specjaliści chętnie udzielą porad, jakie okulary wybrać i co robić by służyły nam jak najdłużej.