Co się dzieje z oczami, gdy nosisz tanie okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne w okresie letnim można zobaczyć na twarzach zdecydowanej większości osób. Są bardzo przydatne, szczególnie, gdy mocno świeci słońce. Dzięki nim nie musimy się męczyć, możemy zapomnieć o uciążliwym mrużeniu oczu. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, zanim podejmiemy decyzję o zakupie okularów. Dlaczego nie warto oszczędzać na okularach przeciwsłonecznych, i kupić je u optyka? Poświęcamy temu poniższy wpis.

Szkodliwe promieniowanie słoneczne

Lato to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieni słonecznych. Na pozór niewinne, ale z biegiem lat mogą nieodwracalnie uszkodzić rogówkę, siatkówkę oraz tkanki oka. Dodatkowo wysoka temperatura i suche powietrze mogą skutecznie wysuszać oko. Dobre okulary przeciwsłoneczne mogą oszczędzić nam wielu problemów tj. uszkodzenie powiek, zapalenie spojówek czy nieodwracalne zmiany w strukturze oka pogarszające wzrok.

Skutki źle dobranych okularów przeciwsłonecznych

Pozornie niewinne okulary kupione w markecie, sklepie odzieżowym lub na nadmorskim straganie, mogą przynieść nam więcej szkód niż pożytku. Korzystanie z tanich okularów przeciwsłonecznych może skutkować:

  • uszkodzeniem rogówki
  • zwyrodnieniem plamki żółtej
  • zaćmą, której objawem jest zmętnienie soczewki
  • zapaleniem spojówek, spowodowanym nadmiarem światła słonecznego, dochodzącego do oka.

Warto pamiętać, że najważniejszym przeznaczeniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oka, a nie ulepszanie stylizacji. Choć można to połączyć, lepiej stawiać na zdrowie na pierwszym miejscu.

Jakie okulary najlepiej wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego oka, są okulary z filtrem UV, który blokuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Najskuteczniejszy będzie filtr UV400, ponieważ blokuje największą ilość fal. Okulary z takim filtrem powinny być oznaczone naklejką na szkle lub oprawce. Dodatkowo można wybrać stopień przyciemnienia szkieł. Warte uwagi są również szkła wyposażone w filtr polaryzacyjny, którego zadaniem jest ochrona przed nadmiernymi odblaskami. Dzięki temu oczy mniej się męczą, przez co zwiększa się komfort użytkowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów?

Decydując się na zakup okularów warto zwrócić uwagę na:

  • wielkość oraz kształt soczewek
  • czy okulary posiadają oznaczenie CE, które informuje o spełnieniu norm wymaganych przez Unię Europejską
  • czy produkt posiada filtr UV, odpowiadający za blokowanie szkodliwego promieniowania
  • czy szkła posiadają filtr polaryzacyjny, neutralizujący oślepiające światła
  • czy soczewki posiadają antyrefleks, który skutecznie przeciwdziała odbijaniu się światła od szkieł i oczu

Gdzie kupić najlepsze okulary przeciwsłoneczne?

Po okulary przeciwsłoneczne najwyższej jakości najlepiej udać się do salonu optycznego. Wtedy mamy pewność, że produkt jest prawdziwy i dobrze wykonany.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do Vision Optyk. Nasi doradcy pomogą Ci w dobrze atestowanych okularach przeciwsłonecznych. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.