okulary biurowe

Jak dobrać okulary

Wybierając się do salonu optycznego można dostać zawrotu głowy od ilości opraw okularowych, modeli, kolorów i wzorów. Wybór okularów jest bardzo duży, a nieustannie pojawiają się nowe kolekcje i wzory. Bardzo trudno zdecydować się na konkretny kształt i model. Na co zatem zwrócić uwagę decydując się na okulary? Jak dobrać okulary które będę idealnie leżeć na twarzy? W poniższym wpisie kilka słów na ten temat.

Zasady doboru okularów do twarzy

Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować przy doborze oprawki. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając się do salonu optycznego. Ważne jest, aby okulary współgrały z naszym odcieniem i kształtem brwi, tak aby tworzyły spójną całość. Znaczenie ma również kolor oczu. Zanim jednak zaczniemy wybierać te jedyne oprawy, warto ustalić typ oprawy oczu. Powinna zostać zachowana równowaga pomiędzy oprawkami a naturalną oprawą oczu, tak aby wyglądać dobrze i czuć się komfortowo. Inne oprawki będą dedykowane osobom o delikatnej oprawie oczu, a inne będą wskazane osobom o ciemnych, zaakcentowanych brwiach. Na to wszystko należy zwrócić uwagę przy doborze okularów, jak również na właściwy rozmiar okularów, zachowanie linii brwi itp. 

1. Wielkość okularów

Ważne, aby okulary nie były za duże, aby nie wykraczały poza owal twarzy. Również istotne jest aby nie było przerwy pomiędzy zausznikiem a skronią. Okulary nie mogą być również za małe. Małe okulary możemy poznać, po tym, że rozszerzają nam się nauszniki. Kiedy pochylimy głowę w zbyt małych okularach, nauszniki rozchodzą nam się na boki. Za małe okulary będą niewygodne, będą nas cisnąć i szybciej nam się zniszczą. Wbijają się one również w twarz. Z kolei zbyt duże okulary będą po prostu nam spadać z twarzy.

2. Zasada poprawnego zachowania linii brwi

Brwi powinny znajdować się albo ponad oprawką albo też na linii brwi. Należy unikać sytuacji, kiedy brwi znajdą się w środku oprawki. Wyjątek stanowią tutaj duże okrągłe oprawki oraz te typu „oversize”, które same w sobie mają za zadanie przykrycie całych brwi. W przypadku okularów przeciwsłonecznych mamy pełną dowolność. Oprawka typu oversize jest jak najbardziej wskazana. W okularach słonecznych zasłoni nam ona całe brwi i będzie przy tym wyglądać dobrze i efektownie. 

3. Okulary nie powinnny opierać się na policzkach

Aby sprawdzić, czy okulary będą komfortowe w noszeniu, wystarczy się uśmiechnąć. Jeśli nasza oprawa unosi się podczas uśmiechania, oznacza to, że okulary nie są dla nas dobre. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup okularów, które opierają się na policzkach, należy liczyć się z faktem, że będą się one się brudzić, odgniatać i będą niewygodne. 

4. Oko w centrum soczewki

Bardzo ważna zasadą, którą powinniśmy się kierować chcąc dobrać idealnie okulary, jest zasada, że oko powinno zawsze znajdować się w centrum soczewki. Jeżeli oko znajduje się niżej, wówczas nie wykorzystujemy całej części soczewki. Przy źle dobranych okularach, może zdarzyć się, że będziemy patrzeć sponad opraw, nie wykorzystując ich. Czyli tak jakbyśmy nie mieli okularów na sobie.

5. Dobry układ okularów na nosie

Okulary które dobrze leżą na nosie, to takie w których pomiędzy grzbietem nosa a oprawami nie powinno być przerwy. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, okulary będą leżeć luźno na nosie i będą się zsuwać. Dobrze mieć pewność, że nosek lub mostki solidnie opierają się na nosie tzn. że posiadają tak dużą powierzchnię styku z nosem jak to jest tylko możliwe oraz że są odpowiednio umiejscowione.

Okulary a kształt twarzy

Przy wyborze okularów, należy wziąć pod uwagę kształt twarzy. Inne okulary będą odpowiednie dla twarzy owalnej, inne na okrągłej, inne też z kwadratowej czy też prostokątnej czy trójkątnej. Aby zatem podjąć ostateczną decyzję, należy we właściwy sposób określić własny kształt twarzy. W tej kwestii na pewno pomocne będzie wsparcie ekspertów salonów optycznych.

Precyzyjne i cienkie okulary jednoogniskowe

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dobrze okularów do twarzy. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku. Zapraszamy.

Dobór oprawek do twarzy z VisionOptyk

Zapraszamy do salonów Vision Optyk, w celu znalezienie wymarzonej oprawki. Nasi eksperci chętnie pomogą w doborze opraw okularowych, doradzą i znajdą propozycje okularowe które będą idealnie dopasowane do danej twarzy. Zapraszamy!