Sposoby na relaks dla oczu

Każdy z nas doznał kiedyś uczucia zmęczonych oczu. Dzieje się tak z reguły, gdy zbyt długo wpatrujemy się w telefon, komputer, czy tablet, również podczas jazdy autem czy też w trakcie pracy. Nasze oczy dają nam znać o zmęczeniu. Dokucza im wówczas pieczenie, łzawienie, czy delikatnie rozmazany obraz. Jak radzić sobie z takimi objawami, i co zrobić by dać oczom odpocząć? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Zmęczone oczy - objawy

Zmęczone oczy objawiają się dyskomfortem i nieprzyjemnym uczuciem, a czasem też bólem. Wśród najpopularniejszych objawów zmęczonych oczu możemy wyróżnić poniższe:

  • światłowstręt, który jest szczególnie zauważalny tuż po wstaniu z łóżka,
  • zaczerwienienie oczu,
  • swędzenie lub pieczenie oczu,
  • wrażenie piasku pod powieką,
  • suche oczy,
  • częstsze mruganie,
  • zamglony obraz,
  • łzawienie.

Zmęczone oczy - jak sobie z nimi radzić?

Wśród domowych sposobów na zmęczone oczy wyróżnia się robienie okładów różnego rodzaju. Zwykle jednak mają one na celu chwilowo polepszyć kondycję naszych oczu, ale nie walczą z problemem. Po całym dniu pracy zmęczonym oczom należy się odpoczynek. Wystarczy wziąć kawałek czystego materiału i zmoczyć go ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Potem musimy już tylko wygodnie się położyć i przykryć nim zamknięte oczy. Pięć minut takiego relaksu w połączeniu z wymienionymi wcześniej metodami sprawi, że zapomnimy o bólu oczu!

Krople do oczu

Nawilżające krople to idealne rozwiązanie dla osób którym dokucza zespół suchego oka. Zawarte w kroplach odpowiednie składniki nawilżają wrażliwą powierzchnię oka. W krótkim czasie i bardzo skutecznie krople radzą sobie z objawami suchego oka, do których należą: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie czy uczucie ciała obcego w oku. W aptekach dostępne są bezpieczne krople na zmęczone oczy bez recepty. 

Gimnastyka dla oczu

Gimnastyka dla oczu, to bardzo dobra forma relaksu i metoda by dać im odpocząć. Warto oderwać się w ciągu dnia od urządzeń elektronicznych, i popatrzeć dłużej w dal, a potem na przedmiot z biska. I tak kilkakrotnie. Również pomocnym ćwiczeniem jest patrzenie zamiennie z zamkniętymi oczami, raz na lewo i raz na prawo. W ten sposób bardzo dobrze możemy rozluźnić mięśnie twarzy.

Odpowiednia dieta

Luteina to dobrodziejstwo dla oczu. Ważne aby jeść warzywa i owoce oraz produkty które są wzbogacone o cenne dla oczu składniki takie jak: żółtka jaj oraz jarmuż, szpinak, sałata, kapusta włoska, brokuły, brukselka, cukinia, dynia, kukurydza czy marchew.

Mniej czasu przed ekranem

W dzisiejszych czasach na każdym kroku mamy styczność z urządzeniami elektronicznymi. Warto jednak próbować wyeliminować z nimi kontakt. Można częściej sięgać po książkę niż po telefon lub po papierową gazetę zamiast czytać wiadomości w telefonie.

Dostosuj oświetlenie

Dostosować powinniśmy zarówno sztuczne oświetlenie, jak i światło pochodzące z zewnątrz. Jeżeli możemy, wymieńmy żarówki na LED-y, najlepiej na takie, które emitują miękkie, białe światło. Co do słońca, powinniśmy trzymać się dwóch zasad. Po pierwsze: pracujmy bokiem do jego promieni – jeśli pracujemy do nich tyłem, musimy wytężać wzrok, by zobaczyć cokolwiek na monitorze; jeśli usiądziemy przodem do okna, słońce będzie razić nas w twarz. Po drugie: postarajmy się użyć zasłon w taki sposób, by nie ograniczyć dostępu słońca do pomieszczania, a jedynie rozproszyć jego promienie.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Koninie, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.

Relaks dla oczu - VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok może zapobiec rozwojowi niektórych schorzeń. Zadbaj o swój wzrok w Vision Optyk. Zapraszamy!