Czy okulary chronią przed koronawirusem?

Niektórzy zastanawiają się, czy nosząc okulary zapewniają sobie większą ochronę przed koronawirusem. W tych niepewnych czasach szukamy nowych rozwiązań i możliwości przeciwdziałania chorobie oraz niedopuszczenia do zarażenia się. W niniejszym wpisie odpowiadamy na pytanie, czy okulary chronią przed koronawirusem.

Okulary a koronawirus Salony optyczne Vision Optyk
Czy okulary mogą ochronić Cię przed koronawirusem? Salony optyczne Vision Optyk

Skąd wzięła się teoria?

W grudniu 2019, podczas wybuchu epidemii w Wuhan zauważono, że do szpitala przyjęto niewielu pacjentów, którzy nosili okulary (ok. 11% osób). W prowincji natomiast odsetek osób z wadą wzroku wynosił 31,5%. Stąd pojawiło się twierdzenie, jakoby osoby z wadą wzroku rzadziej chorowały na koronawirusa.

Więcej szczegółów dotyczących badania

Chociaż teoria może wydawać się ciekawa, to trzeba do niej podejść z dystansem. Badanie to nie zostało potwierdzone w kolejnych analizach i nie powstały oficjalne zalecenia odnośnie noszenia okularów w ramach walki z możliwością zakażenia.

Czy okulary chronią przed koronawirusem? Salony optyczne Vision Optyk
Czy okulary chronią przed koronawirusem? Vision Optyk

Jak okulary mogą pomóc?

Oczy to miejsce, przez które patogeny mogą wniknąć do organizmu. Mamy skłonności do przecierania oczu, dlatego tak często eksperci zalecają dbanie o wzmożoną higienę podczas pandemii. Okulary mogą więc stanowić dodatkową ochronę, chociażby dlatego, że, nosząc je, unikamy wtedy częstego dotykania oczu. 

Ochrona przed koronawirusem

W trudnych czasach pandemii należy szczególnie o siebie dbać. W tym celu zaleca się zachowywanie odległości od innych, dezynfekowanie rąk i dbanie o higienę, zakrywanie twarzy, ćwiczenia fizyczne, dbanie o odporność, racjonalne odżywianie i wypoczynek. Warto też jest dbać o swój wzrok i często go badać, a w przypadku podejrzenia rozwoju choroby lub wady wzroku niezwłocznie zwrócić się do lekarza. W naszych gabinetach Vision Optyk wykonujemy dokładne badania wzroku i dobieramy odpowiednie okulary. Zapewniamy szeroki wybór, konkurencyjne ceny i wysoką jakość usług.

Sprawdź nasze gabinety okulistyczne w swojej okolicy

O nas

Mamy szeroką ofertę okularów, wykonujemy wszystkie niezbędne badania wzroku i indywidualnie koncentrujemy się na każdym pacjencie. Zapraszamy do odwiedzenia naszych salonów.

Czy okulary mogą ochronić przed koronawirusem?

Okulary zapewniają ochronę przed szkodliwym światłem komputera i innych urządzeń, światłem UV oraz pozwalają osobom z wadą wzroku normalnie funkcjonować. Nie chronią jednak przed koronawirusem.