Jak dbać o okulary zimą

Zima to wyjątkowy czas również dla naszych okularów. Jest ona przede wszystkim wymagająca dla szkieł okularowych, ponieważ zimą towarzyszą nam zmiany temperatury. Nieustannie po wejściu z zewnątrz przechodzimy do cieplejszych pomieszczeń. Dlatego warto wiedzieć, jak nosić zimą okulary i jakie preparaty stosować – aby na przykład uporczywe parowanie okularów nie było dla nas zmorą.

Prawidłowe noszenie okularów zimą

Prostą zasadą jaką możemy drożyć noszą okulary zimą jest noszenie okularów trochę dalej od twarzy. Dzięki temu okulary nie będą nam tak parować. Niestety mamy tendencję aby nosić okulary blisko twarzy i wręcz je do niej dociskać. Budzi to pewne obawy przy dłuższym noszeniu okularów, kiedy to po całym dniu często luzują nam się noski oraz zauszniki. W tym celu warto wybrać się do zaufanego salonu optycznego, w celu wyregulowania oprawek okularowych. Pomocne mogą okazać się również specjalne preparaty dedykowane do pielęgnacji i czyszczenia szkieł.

Jak radzić sobie z parowaniem okularów?

Bardzo dobrze na zaparowane szkła, zwłaszcza zimą, kiedy dodatkowo nosimy szaliki sprawdzają się specjalne preparaty i płyny przeciw parowaniu szkieł. Za pomocą odpowiedniego sprayu do okularów możemy nie tylko zabezpieczyć szkła przed parowaniem, ale również dokładnie je wyczyścić. Stosując preparaty zgodnie z ich przeznaczeniem, tworzymy na ich powierzchni delikatny filtr, który choć w żaden sposób nie zaburza jakości widzenia, skutecznie zapobiega parowaniu zimą szkieł.

Przechowywanie okularów

Szkła okularowe i okulary są delikatne. Jeżeli nie używasz ich w danym momencie, to przechowuj je w etui. Futerał powinien być dość duży. Na tyle aby dało się go zamknąć. Nie dociskaj pudełka na siłę, ponieważ możesz połamać okulary.

Czyszczenie okularów

Okulary trzymaj za mostek, a nie za zauszniki. Są one dość delikatne i możesz niechcący wygiąć je i uszkodzić. Szkła okularowe myj kulistymi ruchami.

Stosowanie specjalnych powłok

Powłoka hydrofobowa która stanowi dodatkową powłokę uszlachetniającą
sprawia, że cząsteczki wody nie przywierają tak łatwo do zabezpieczonej nią powierzchni. Podobne działanie będzie mieć powłoka oleofobowa, która dodatkowo ułatwia czyszczenie szkieł z brudu oraz tłustych plam.

Uwaga na niskie temperatury

Materiały, z których są wykonane soczewki nie lubią niskich temperatur. Nie zostawiajmy zimą okularów w samochodzie. Ponadto wszelkiego rodzaju powłoki uszlachetniające są nanoszone cieniutką warstwą w sterylnych warunkach i mogą ulec destrukcji, kiedy zostaną uszkodzone termicznie.

Jak zadbać o okulary przeciwsłoneczne zimą

Zima to pora roku, w której dominuje raczej pochmurna pogoda. Nie oznacza to jednak, że promienie słoneczne są słabsze. Zimą od śniegu oraz od lodu odbijają się słoneczne promienie. Szczególnie zwracają na to uwagę miłośnicy zimowych sportów, dla których zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych jest tak samo istotny, jak zakup sprzętu do jazdy. Ochrona oczu zimą ma równie wielkie znaczenie. Poza tym dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne to idealne uzupełnienie zimowej stylizacji.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. 

Zatroszcz się o swoje okulary z VisionOptyk

Warto dbać o swój wzrok nie tylko zimą. Regularna troska o wzrok może zapobiec rozwojowi niektórych chorób oczu. W salonach Vision Optyk można wykonać profesjonalne badanie wzroku, na które serdecznie zapraszamy!