Jak dbać o wzrok? W pracy, w szkole i na co dzień.

Nieustannie korzystamy z ekranów w urządzeniach takich jak komputer, smartfon czy tablet. Przy ekranie się uczymy, pracujemy, rozmawiamy z innymi ludźmi. Nasz wzrok szybko się w taki sposób męczy i te działania negatywnie na niego wpływają. Warto więc poznać pewne sposoby na odciążenie go.

Jak dbać o oczy przy komputerze?​ - Vision Optyk

Jak dbać o oczy przy komputerze?

Komputer emituje niebieskie światło, które w nadmiarze powoduje, że pojawiają się zaburzenia procesów metabolicznych w siatkówce, wzrok się uszkadza, pojawiają się bóle głowy, nieostre widzenie i uczucie suchości. Jednocześnie spędzamy dużo czasu przed komputerem w ciągu dnia, często nawet więcej niż 8h. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co możemy robić dla swoich oczu, żeby odpoczęły. 

Jak zadbać o oczy podczas kwarantanny?

Nie służy nam spędzanie kolejnych godzin przed komputerem lub telefonem. Gdy jednak spędzamy więcej czasu w domu (czy to na skutek kwarantanny, pogody, czy z innego powodu) to mamy tendencję do sięgania po telefon, laptop lub telewizor. Regularna praca przed komputerem przez wiele godzin może doprowadzić do zespołu suchego oka, problemów z ostrością widzenia, zaczerwienienia oczu czy podwójnego widzenia.

Jak dbać o wzrok podczas kwarantanny - Salon optyczny Vision Optyk

Jak dbać o wzrok?

Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak dbać o wzrok na co dzień. Warto też zaopatrzyć się w okulary biurowe, które znacząco poprawią jakość naszej pracy.

Dobre oświetlenie

Oświetlenie pomieszczenia, w jakim pracujemy, ma duże znaczenie dla naszego wzroku. Dobrze dobrane oświetlenie pozwala skoncentrować się i nie przemęczać dodatkowo oczu. Podczas pracy przy komputerze zadbajmy o mniejszy kontrast między światłem monitora a oświetleniem pomieszczenia.

Przerwy w pracy

Przerwy w pracy pozwolą odpocząć nie tylko oczom, ale też ciału. Zbyt długa koncentracja może wpłynąć na napięcie mięśni twarzy oraz oczu i zaburzać akomodację. Wskazane jest robienie 5-minutowej przerwy w pracy co godzinę. Najlepiej wtedy odejść od komputera, pospacerować, rozciągnąć się.

Witaminy

Dieta bezpośrednio przekłada się na kondycję naszego wzroku. Pozytywnie na oczy wpływają witaminy A, C oraz E. Staraj się spożywać produkty bogate w te witaminy lub wprowadź dodatkową ich suplementację po konsultacji ze specjalistą.

Ćwiczenia mięśni oczu

Co jakiś czas można też wykonywać różne ćwiczenia, które pozwolą oczom się zrelaksować. Warto jest wykonywać masaż gałek ocznych, niejako „rysować ósemki” wzrokiem po oddalonej ścianie lub po prostu zakryć oczy dłońmi na minutę.

Okulary z antyrefleksem

Pomimo swojej popularności wciąż nie każdy nosi okulary z antyrefleksem podczas korzystania z komputera. Powłoka ta niweluje odblaski, zwiększa jakość widzenia oraz kontrast. Sprawia, że nieustanne wpatrywanie się w monitor nie jest aż tak obiążające.

Niebieskie światło

Niebieskie światło jest emitowane przez ekrany komputerów, telefonów itd. Jest też częścią światła słonecznego. W nadmiarze może być szkodliwe dla naszych oczu, więc dobrze jest wiedzieć, jak się przed nim chronić. 

Salon optyczny Vision Optyk - jak dbać o wzrok - niebieskie światło

O nas

W naszych salonach Vision Optyk oferujemy różne preparaty i krople do oczu, a także okulary z antyrefleksem. Chętnie też doradzimy, co robić, by Twoje oczy były w lepszym stanie podczas codziennej pracy. Zapraszamy do odwiedzenia nas osobiście i do kontaktu telefonicznego.

Zapraszamy do naszych salonów Vision Optyk

Nasze salony Vision Optyk są zlokalizowane w poniższych miejscowościach: