Wizyta dziecka u okulisty

Wizyta u okulisty nie musi być dla dziecka niemiłym doświadczeniem. Kluczem jest wybranie odpowiedniego specjalisty który ma dobre podejście do dzieci oraz odpowiednie przygotowanie dziecka na spotkanie z okulistą. Warto wiedzieć w jaki sposób i o czym rozmawiać z dzieckiem aby czuło się ono na wizycie spokojnie i pewnie. Jeśli wcześniej uprzedzimy dziecko czego może się spodziewać w gabinecie, wizyta  przebiegnie pomyślnie.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty?

Bez wątpienia, dzieci należy przygotować do pierwszej wizyty u okulisty. Ponieważ taka sytuacja jest dla nich nowa, powinni one być wiedzieć czego można spodziewać się w gabinecie okulistycznym. Dlatego tak ważna jest pierwsza rozmowa na temat wizyty u okulisty. Taka zaufana rozmowa, pomoże im poczuć się lepiej podczas wizyty, oraz co ważne – nie martwić się przed nią. W rozmowie, powinno opowiedzieć się dziecko szczegółowo, co będzie się działo podczas jego pierwszej wizyty, ile ona potrwa i jakie czynności może wykonywać specjalista. Dodatkowo ważne jest także aby przygotować dzieci do zasad obowiązujących w poczekalni.

Jak przebiega wizyta dziecka u okulisty?

Podczas pierwszej wizyty Twoje dziecko zostanie poproszone o zdjęcie okularów lub soczewek kontaktowych i zbliżenie głowy do aparatu wykonującego komputerowe badanie wzroku. Okulista dodatkowo zweryfikuje wyniki badań poprzez ręczny dobór szkieł korygujących. Twoje dziecko zostanie następnie poproszone o podążanie za palcem lekarza, gdy poruszają nim przed sobą. Pomoże to Twojemu dziecku nauczyć się skupiać na obiektach bliskich i dalekich. Badanie może odbyć się także z użyciem kropli. Niestety są one dla dzieci dosyć nieprzyjemne w odbiorze. Po zakropleniu oczu dzieci przez jakiś czas będą widzieć niewyraźnie. 

Kiedy zgłosić dziecko do okulisty?

Pierwszym czynnikiem jest wiek. Dzieci poniżej szóstego roku życia nigdy nie powinny być kierowane na badanie okulistyczne bez wskazań medycznych. Drugim czynnikiem jest to, czy dziecko ma rodzinną historię chorób oczu. Trzecim czynnikiem jest to, czy dziecko ma objawy, takie jak podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, zaczerwienienie lub ból oczu.

Jak wygląda badanie okulistyczne u dziecka?

U noworodków ocenie podlega soczewka i dno oka. Ostrość wzroku bada się polecając dziecku odczytanie ze ściśle określonego dystansu, pokazywanych optotypów o różnej wielkości. Mogą to być obrazki, literki, cyferki w zależności od wieku i umiejętności dziecka. Badanie ostrości wzroku, ustawienia gałek ocznych, widzenie barwne i stereoskopowe określa się przy wąskich źrenicach dziecka. Pozostałe części badania czyli badanie wady refrakcji, ocenę soczewki i dna oka przeprowadza się po podaniu kropli do worka spojówkowego.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. 

Zadbaj o wzrok najmłodszych z VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok dzieci, zdecydowanie może zapobiec rozwojowi niektórych wad wzroku i poprawić jakość nauki. Warto wykonywać regularnie kontrolne badanie wzroku u najmłodszych. Zapraszamy do naszych salonów.