Cukrzyca a wzrok

Cukrzyca to przewlekła choroba, która może powodować wiele powikłań. Osoby które zmagają się z tą podstępną chorobą, wiedzą, że oczy szczególnie narażone są na uszkodzenie. Cukrzycowa choroba oczu (retinopatia) to schorzenie siatkówki, które rozwija się pod wpływem wysokiego poziomu cukru we krwi u osób chorujących na cukrzycę.

Co to jest retinopatia cukrzycowa?

Retinopatia cukrzycowa jest przyczyną upośledzenia wzroku u osób z cukrzycą. Jest to spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce, co prowadzi do niewyraźnego widzenia i ślepoty. Stan można wykryć za pomocą badania wzroku i zdjęcia siatkówki. Są na nią narażone osoby z cukrzycą typu 1, jak i cukrzycą typu 2. Ryzyko rozwoju retinopatii wzrasta wraz z czasem trwania cukrzycy.

Objawy retinopatii cukrzycowej

Do najbardziej typowych objawów zaawansowanej retinopatii zaliczyć można:

• utratę ostrości widzenia;
• pojawienie się czarnych punkcików/plamek w polu widzenia, które poruszają się wraz z ruchem gałki ocznej;
• pojawienie się większej, nieregularnej plamy w polu widzenia;
• częściową lub całkowitą utratę wzroku;
• zmianę w postrzeganiu kolorów (kolory wydają się wyblakłe);
• załamywanie się lub falowanie linii prostych;
• widzenie przedmiotów/osób w sposób zniekształcony

Jak często należy wykonywać badania wzroku przy cukrzycy?

Badania wzroku przy cukrzycy powinno wykonywać się regularnie. Powinny być rzetelnie i bardzo dokładnie przeprowadzone. Koniecznie z rozszerzeniem źrenic. Odnośnie dokładnej częstotliwości badań okulistycznych warto śledzić zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań

Złe wyrównanie cukrzycy jest podstawowym determinantem powstawania wszystkich (nie tylko ocznych) powikłań cukrzycy. Podstawą będzie tu samokontrola, monitorowanie glikemii i dobre wyrównanie cukrzycy. Olbrzymi wpływ na kondycję wzroku mają odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów, a także dbanie o właściwe parametry ciśnienia tętniczego.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. 

Zadbaj o wzrok z VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok, zdecydowanie może zapobiec rozwojowi niektórych wad wzroku i poprawić jakość nauki. Warto wykonywać regularnie kontrolne badanie wzroku szczególnie u osób cierpiących na cukrzycę. Zapraszamy do naszych salonów.