Czy stres pogarsza wzrok?

Każdy z nas ma do czynienia z większym lub mniejszym stresem. Stres nie jest niczym przyjemnym, tym bardziej, jeśli jest długotrwały. Negatywne czynniki, które wywołują u nas sytuacje stresowe mogą doprowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, również w naszym układzie wzrokowym.

Jak stres wpływa na wzrok?

Oczy dotknięte stresem objawiają się dyskomfortem i nieprzyjemnym uczuciem, a czasem też bólem. Wśród najpopularniejszych objawów oczu narażonych na stres możemy zaliczyć:

  • kłopoty z czytaniem drobnego druku
  • łzawienie
  • zmęczenie oczu
  • bóle głowy nasilające się wieczorami
  • podrażnienie oczu.

Stres a wzrok

Przyszło nam żyć w czasach bardzo dynamicznego rozwoju, co niesie z sobą większe ryzyko narażenia na stres. Niektórych stres może w penym stopniu mobilizować do działania i być motorem napędowym. Dla innych stres będzie tak silny, że utrudni codzienne funkcjonowanie i pogorszy samopoczucie. Wiadomo, że stres w dłuższej perspektywie nikomu nie służy i może wywołać szereg różnych chorób, w tym również związanych ze wzrokiem. Stres może wywołać zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, zmiany cukrzycowe na dnie oka lub też może być winowajcą pogarszającego się widzenia.

Sposoby na zestresowane oczy

Krople do oczu

Warto pamiętać o świadomym mruganiu, dzięki któremu gałka oczna będzie pokrywana filmem łzowym. Można również nawilżyć oczy za pomocą dobrej jakości kropli, bez konserwantów, które  nie tylko wpływają na zmęczenie, ale też przynoszą ulgę i chronią wzrok.

Higiena pracy wzrokowej

Musimy pamiętać o oczach również w miejscu pracy. Warto zadbać o to by stanowisko przy którym pracujemy było dobrze oświetlone. Równie istotne jest wykonywanie w trakcie pracy regularnych przerw dla oczu, które pozwolą im się zrelaksować, odpocząć i zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Medytacja i joga

Pomocne w redukcji stresu są różnego rodzaju metody relaksacyjne jak np: joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna, regularna praca z terapeutą. Techniki relaksacyjne pomagają ukoić układ nerwowy, uspokoić emocje. Wpływają dobroczynnie na ciało i wszystkie narządy, w tym także na oczy.

Ćiwczenia dla oczu

Istnieje wiele ciekawych i pomocnych ćwiczeń które pozwalają w szybkim czasie i w każdym miejscu w wolnej chwili wykonać relaksacyjne ćwiczenia dla oczu. Warto zainteresować się takimi ćwiczeniami jak: palming (zasłanianie oczu), mruganie czy ruchy naprzemienne oczu.

Silny stres a wzrok

Dostępne są badania które jednoznacznie ukazują korelację pomiędzy stresem a chorobami oczu. Stres może powodować zwiększenie ciśnienia w gałce ocznej oraz uszkadzać naczynia krwionośne znajdujące się na dnie oka. Oko na skutek ciągłego napięcia może być bardziej wrażliwe na światło a tym samym odczuwać zmęczenie. W rezultacie możemy niewyraźnie widzieć, odczuwać bóle mięśni wokół oczu, suchość oka, łzawienie, wrażenie pulsowania oka, niekiedy zwężenie pola widzenia.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku we wszystkich naszych salonach. Zapraszamy!

Zestresowane oczy pod kontrolą - z VisionOptyk

Warto skonsultować wzrok zawsze ze specjalistą, w celu jego ochrony oraz dobrania odpowiednich soczewek korekcyjnych czy też relaksacyjnych. Zachęcamy o zadbania o swój wzrok w Vision Optyk. Zapraszamy!