Wpływ wzroku na naukę

Wzrok jest zmysłem, który odgrywa kluczową rolę przy prawidłowym rozwoju ucznia. Badania zgodnie pokazują, że kondycja dzieci w porównaniu do ubiegłych lat uległa pogorszeniu. Pandemia i nauka zdalna miały znaczny wpływa na tą sytuację. Okazuje się, że trudności ze wzrokiem mogą wywierać wpływ na wydajność nauki oraz czytania u uczniów.

Prawidłowa diagnoza

W nauce pisania i czytania wzrok odgrywa ważną rolę, również w nabywaniu umiejętności matematycznych. Warto zawsze sprawdzić, czy przy problemach z nauką zmysł wzroku pracuje prawidłowo. Czasami problemy ze wzrokiem dają dziecku znać w postaci bólu głowy. Niemniej jednak nie są one upatrywane w problemach ze wzrokiem. Warto zatem zadbać o wizytę u specjalisty od wzroku,  np. u optometrysty. W sytuacji, kiedy dziecko nie otrzymuje wsparcia w postaci prawidłowo dobranych okularów, edukacja w tym także matematyczna może przebiegać nieprawidłowo. Brak odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować, że zarówno wada, jak i problemy w edukacji będą się pogłębiać.

Jak możemy dziecku pomóc?

Pamiętajmy, że dbanie o wzrok jest tak samo ważne, jak troska o zdrowie fizyczne czy dobre samopoczucie. Zadbajmy zatem o:

  • regularne kontrolowanie wzroku dzieci.
  • aktywność fizyczną – która powoduje rozruszanie mięśni i korzystnie wpływa na wzrok.
  • prawidłową wysokość krzesła, stołu do nauki czyli stanowiska pracy dziecka podczas nauki.
  • jakość snu – dzieci które za krótko śpią, wstają rano z objawami zmęczonych oczu.
  • robienie dziecku przerw podczas nauki. Kilki minutowe odejście od książki, biurka i rozruszanie się ma zbawienny wpływ na wzrok.

Jak zadbać o wzrok dziecka podczas nauki

Jeśli myślimy z troską o wzroku swojego dziecka, warto zadbać o dwie rzeczy.

  1. Należy zapewnić dziecku odpowiednie stanowisko do nauki – powinno być ono dobrze oświetlone i mieć jak najlepszy dostęp do światła dziennego.
  2. Warto również zminimalizować czas spędzany przez dziecko przed ekranami – dotyczy to telefonów, smartfonów, tabletów czy komputera.

Okresowe badania okulistyczne

Dbałość o dobry wzrok naszych dzieci to także regularne wykonywanie badań okulistycznych. Badanie daje nam pewną informację czy ze wzrokiem jest wszystko w porządku. Jeśli po drodze pojawią się jakieś niespodzianki w postaci wady wzroku, należy je wyrównać za pomocą okularów czy też kontaktowych soczewek. Dziecko które już korzysta ze szkieł kontaktowych powinno wykonywać badanie raz do roku. Bądźmy na baczności, kiedy dziecko zgłasza nam, że widzi gorzej lub niewyraźnie. Reagujmy, jeśli dziecko nie może czegoś przeczytać lub gdy widzimy, że podczas czytania mruży oczy.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku we wszystkich naszych salonach.

Zadbaj o wzrok najmłodszych z VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok dzieci, zdecydowanie może zapobiec rozwojowi niektórych wad wzroku i poprawić jakość nauki. Warto wykonywać regularnie kontrolne badanie wzroku u najmłodszych. Zapraszamy do naszych salonów.