Wpływ wzroku na naukę

Wzrok jest zmysłem  który odgrywa kluczową rolę przy prawidłowym rozwoju ucznia. Badania zgodnie pokazują, że kondycja dzieci w porównaniu do ubiegłych lat uległa pogorszeniu. Pandemia i nauka zdalna miały znaczny wpływa na tą sytuację. Okazuje się, że trudności ze wzrokiem mogą wywierać wpływ na wydajność nauki oraz czytania u uczniów.

Prawidłowa diagnoza

W nauce pisania i czytania wzrok odgrywa ważną rolę, również w nabywaniu umiejętności matematycznych. Warto zawsze sprawdzić, czy przy problemach z nauką zmysł wzroku pracuje prawidłowo. Czasami problemy ze wzrokiem dają dziecku znać w postaci bólu głowy. Niemniej jednak nie są one upatrywane w problemach ze wzrokiem. Warto zatem zadbać o wizytę u specjalisty od wzroku. W sytuacji, kiedy dziecko nie otrzymuje wsparcia w postaci prawidłowo dobranych okularów, edukacja w tym także matematyczna może przebiegać nieprawidłowo. Brak odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować, że zarówno wada, jak i problemy w edukacji będą się pogłębiać.

Jak możemy dziecku pomóc?

Pamiętajmy, że dbanie o wzrok jest tak samo ważne, jak troska o zdrowie fizyczne czy dobre samopoczucie. Zadbajmy zatem o:

  • regularne kontrolowanie wzroku dzieci.
  • aktywność fizyczną – która powoduje rozruszanie mięśni i  korzystnie wpływa na wzrok.
  • prawidłową wysokość krzesła, stołu do nauki czyli stanowiska pracy dziecka podczas nauki.
  • jakość snu – dzieci które za krótko śpią, wstają rano z objawami zmęczonych oczu.
  • robienie dziecku przerw podczas nauki. Kilki minutowe odejście od książki, biurka i rozruszanie się ma zbawienny wpływ na wzrok.

Jak zadbać o wzrok dziecka podczas nauki

Jeśli myślimy z troską o wzroku swojego dziecka, warto zadbać o dwie rzeczy.

  1. Zapewnić dziecku odpowiednie stanowisko do nauki – powinno być ono dobrze oświetlone i mieć jak najlepszy dostęp do światła dziennego.
  2. Warto również zminimalizować czas spędzany przez dziecko przed ekranami – dotyczy to telefonów, smartfonów, tabletów czy komputera.

Okresowe badania okulistyczne

Dbałość o dobry wzrok naszych dzieci to także regularne wykonywanie badań okulistycznych. Badanie daje nam pewną informację czy ze wzrokiem jest wszystko ok. Jeśli po drodze pojawią się jakieś niespodzianki w postaci wady wzroku, należy je wyrównać za pomocą okularów czy też kontaktowych soczewek. Dziecko które już korzysta ze szkieł kontaktowych powinno wykonywać badanie raz do roku. Bądźmy na baczności i reagujmy, kiedy dziecko zgłasza nam, że gorzej lub niewyraźnie widzi, nie może czegoś przeczytać lub gdy widzimy, że podczas czytania mruży oczy.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.

Zadbaj o wzrok najmłodszych z VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok dzieci, zdecydowanie może zapobiec rozwojowi niektórych wad wzroku i poprawić jakość nauki. Warto wykonywać regularnie kontrolne badanie wzroku u najmłodszych. Zapraszamy do naszych salonów.