Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to dolegliwość, z którą zmaga się około 11-17% osób dorosłych. Jest to przypadłość, na skutek której powierzchnia oka nie jest właściwie nawilżona przez film łzowy. W efekcie, rogówka i spojówka oka stają się suche, a pacjent mierzy się z dużym dyskomfortem. W poniższym wpisie objaśniamy, jakie są najczęstsze objawy zespołu suchego oka. Podpowiemy jakie metody leczenia zespołu suchego oka są sprawdzone oraz jakimi domowymi sposobami na zespół suchego oka możemy sobie pomóc.

Zespół suchego oka - objawy

Zespół suchego oka powoduje wiele dolegliwości, do najczęstszych z nich zaliczamy:

  • pieczenie i suchość oczu
  • przekrwienie oczu
  • uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami
  • wahania ostrości widzenia
  • uczucie piasku pod powiekami
  • wydzielina surowicza w worku spojówkowym
  • nadwrażliwość oczu na światło

Zespół suchego oka - leczenie

Istnieją sposoby, dzięki którym możemy zmniejszyć dolegliwości jakie występują przy zespole suchego oka. Należą do nich:

  1. Unikanie sytuacji, o których wiadomo, że zwiększają parowanie filmu łzowego (np. silny wiatr, dym, palenie tytoniu, suche powietrze, zimne powietrze, otwarte okna czy też klimatyzacja).
  2. Umieszczenie monitora komputera 10 do 20 stopni poniżej poziomu oczu – co pozwala zmniejszyć wielkość szpary powiekowej, a także zminimalizować parowanie filmu łzowego.
  3. Noszenie dużych opraw okularowych, które otaczają twarz i minimalizują kontakt z  wiatrem.

Krople do oczu na zespół suchego oka

Nawilżające krople do oczu są często wybieraną metodą walki z objawami zespołu suchego oka. Ich cel jest jeden – skutecznie uzupełnić film łzowy, którego ubytki i uszkodzenia sprawiają, że oczy wydają się suche, podrażnione, zmęczone oraz piekące. 

Domowe sposoby na suche oko

Możemy zminimalizować objawy zespołu suchego oka, nawet w warunkach domowych. Pomocne będą okłady z rumianku, czy też z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Również ulgę przyniesie użycie świetlika oraz ciepłe kompresy na oczy.

Zespół suchego oka a soczewki

Objawy zespołu suchego oka mogą nasilać się pod wpływem niewłaściwie dobranych soczewek kontaktowych lub soczewek niskiej jakości, które wchłaniają film łzowy jak gąbka, a oko traci wilgoć. Ma to miejsce zwłaszcza podczas długiego noszenia soczewek. Soczewki miękkie, o wyższej zawartości wody, mogą wchłaniać większą ilość wilgoci z powierzchni oka. Dzieje się tak dlatego, że z czasem soczewki tracą wodę. A ponieważ materiał, z którego są wykonane, potrzebuje wysokiej zawartości wody, soczewki pobierają wilgoć z filmu łzowego. Aby uniknąć suchości oczu osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zwrócić szczególną uwagę na właściwe użytkowanie soczewek.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.

Zespół suchego oka - VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok może zapobiec rozwojowi niektórych schorzeń, między innymi takich jak zespół suchego oka. Zadbaj o swój wzrok w Vision Optyk. Zapraszamy!