Zez u dziecka

Dość często w gabinecie pojawia się rodzić z dzieckiem u którego lekarz okulista czy też pediatra podejrzewa zeza. Warto wówczas ocenić kąty zeza oraz zadbać o diagnostykę widzenia ubocznego. Można również zaimplementować odpowiednie ćwiczenia wzrokowe. Jedno jest pewne – nie taki zez straszny jak go malują. Dlatego warto jednak trochę o nim wiedzieć.

Zez - co to jest?

Zez potocznie określany jest uciekaniem oczu. Mówiąc konkretniej zez to nieprawidłowość w widzeniu, która polega na nierównoległym ustawieniu osi gałek ocznych, co w rezultacie skutkuje zaburzeniem widzenia przestrzennego. Spowodowany może być zaburzeniami na poziomie mózgu lub nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni poruszających oko. Zez występuje u około 4% dzieci, a jego występowanie nie ma nic wspólnego z płcią dziecka.

Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty?

Ważna jest obserwacja dziecka. Kiedy zauważymy kilka niepokojących nas objawów, warto wybrać się na konsultacje do okulisty dziecięcego, który rozpozna lub wykluczy obecność zeza u dziecka. Do takich objawów możemy zaliczyć:

 • zbaczanie oka na zewnątrz lub w stronę nosa
 • mrużenie oczu
 • ból oczu
 • przechylanie głowy i przymykanie jednego oka przy patrzeniu
 • oglądanie bajek z bliskiej odległości
 • ból głowy
 • występowanie zeza lub wady wzroku u najbliższej osoby z rodziny.

Należy mieć na uwadze, że każdy przypadek zeza u dzieci wymaga konsultacji u okulisty, aby wyeliminować inne choroby w obrębie gałki ocznej, których objawem może być również zez.

Rodzaje zeza

Ze względu na ustawienie gałek ocznych możemy wyróżnić kilka rodzai zeza:

 1. zez zbieżny – który u dzieci może się pojawić w pierwszych miesiącach życia
 2. zez akomodacyjny – pojawia się między 2 a 4 rokiem życia dziecka i nierzadko związany jest z nadwzrocznością
 3. zez ku górze – polegający na odchylaniu oka w kierunku czoła
 4. zez ku dołowi – polegający na odchylaniu oka w kierunku brody 
 5. zez rozbieżny – polegający na odchylaniu oka w kierunku skroni

Leczenie zeza w gabinecie

Rolą okulisty czy optometrysty w gabinecie jest ocena zarówno zeza ukrytego, jak i zeza jawnego, sprawdzenie zakresów wergencji, zdolności do akomodacji ruchów, percepcji czy też fiksacji. W sytuacji, kiedy dochodzi do okresowego uciekania oka, szczególnie w okresie przemęczenia czy przeziębienia specjalista zalecić może odpowiednie ćwiczenia których rolą jest wzmocnienie zakresów wergencji oraz poprawę jakości widzenia u młodego człowieka.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych okularów. 

Zadbaj o wzrok dziecka z VisionOptyk

Systematyczna kontrola wzroku u dzieci pozwala zapobiec rozwojowi wielu wad wzroku i poprawić jakość widzenia. Trzymanie ręki na pulsie i obserwowanie dziecka oraz wykonywanie regularnie kontrolnych badań wzroku u najmłodszych pozwoli uporać się również z zezem. Zapraszamy do naszych salonów na badanie wzroku u dziecka.