Zez u dziecka
Dość często w gabinecie pojawia się rodzić z dzieckiem u którego lekarz okulista czy też pediatra podejrzewa zeza. Warto wówczas ocenić kąty zeza oraz zadbać o diagnostykę widzenia ubocznego. Można również zaimplementować odpowiednie ćwiczenia wzrokowe. Jedno jest pewne – nie taki zez straszny jak go malują. Dlatego warto jednak trochę o nim wiedzieć.
Zez - co to jest?
Zez potocznie określany jest uciekaniem oczu. Mówiąc konkretniej zez to nieprawidłowość w widzeniu, która polega na nierównoległym ustawieniu osi gałek ocznych, co w rezultacie skutkuje zaburzeniem widzenia przestrzennego. Spowodowany może być zaburzeniami na poziomie mózgu lub nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni poruszających oko. Zez występuje u około 4% dzieci, a jego występowanie nie ma nic wspólnego z płcią dziecka.
Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty?
Ważna jest obserwacja dziecka. Kiedy zauważymy kilka niepokojących nas objawów, warto wybrać się na konsultacje do okulisty dziecięcego, który rozpozna lub wykluczy obecność zeza u dziecka. Do takich objawów możemy zaliczyć:
- zbaczanie oka na zewnątrz lub w stronę nosa
- mrużenie oczu
- ból oczu
- przechylanie głowy i przymykanie jednego oka przy patrzeniu
- oglądanie bajek z bliskiej odległości
- ból głowy
- występowanie zeza lub wady wzroku u najbliższej osoby z rodziny.
Należy mieć na uwadze, że każdy przypadek zeza u dzieci wymaga konsultacji u okulisty, aby wyeliminować inne choroby w obrębie gałki ocznej, których objawem może być również zez.
Rodzaje zeza
Ze względu na ustawienie gałek ocznych możemy wyróżnić kilka rodzai zeza:
- zez zbieżny – który u dzieci może się pojawić w pierwszych miesiącach życia
- zez akomodacyjny – pojawia się między 2 a 4 rokiem życia dziecka i nierzadko związany jest z nadwzrocznością
- zez ku górze – polegający na odchylaniu oka w kierunku czoła
- zez ku dołowi – polegający na odchylaniu oka w kierunku brody
- zez rozbieżny – polegający na odchylaniu oka w kierunku skroni
Leczenie zeza w gabinecie
Rolą okulisty czy optometrysty w gabinecie jest ocena zarówno zeza ukrytego, jak i zeza jawnego, sprawdzenie zakresów wergencji, zdolności do akomodacji ruchów, percepcji czy też fiksacji. W sytuacji, kiedy dochodzi do okresowego uciekania oka, szczególnie w okresie przemęczenia czy przeziębienia specjalista zalecić może odpowiednie ćwiczenia których rolą jest wzmocnienie zakresów wergencji oraz poprawę jakości widzenia u młodego człowieka.
Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:
O nas
Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych okularów.
Zadbaj o wzrok dziecka z VisionOptyk
Systematyczna kontrola wzroku u dzieci pozwala zapobiec rozwojowi wielu wad wzroku i poprawić jakość widzenia. Trzymanie ręki na pulsie i obserwowanie dziecka oraz wykonywanie regularnie kontrolnych badań wzroku u najmłodszych pozwoli uporać się również z zezem. Zapraszamy do naszych salonów na badanie wzroku u dziecka.