Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to poważna choroba oczu, która atakuje plamkę żółtą, która jest częścią siatkówki odpowiedzialną za widzenie centralne. Zwyrodnienie plamki żółtej można wykryć na różne sposoby. Można to zobaczyć za pomocą rozszerzonego badania oczu lub zauważając jakiekolwiek zmiany w widzeniu. Ważne jest, aby wiedzieć o zwyrodnieniu plamki żółtej i jego objawach, aby móc podjąć kroki zapobiegające jego pogorszeniu.

Zwyrodnienie plamki żółtej - co to jest?

Zwyrodnienie plamki żółtej to stan, który powoduje, że centralne widzenie oka staje się niewyraźne lub zamglone. Zwyrodnienie plamki żółtej to schorzenie powodujące zamglenie lub zamglenie centralnego widzenia oka. Siatkówka, która wyściela tylną część oka, staje się cienka i uszkodzona. Prowadzi to do złego widzenia. W miarę postępu zwyrodnienia plamki żółtej może w niektórych przypadkach prowadzić do ślepoty.

Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej?

Istnieją dwie główne przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej: związane z wiekiem i dziedziczne. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) występuje najczęściej po 40 roku życia, a dziedziczne zwyrodnienie plamki żółtej występuje częściej niż AMD. Najczęstszymi przyczynami AMD są: palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i inne choroby oczu, takie jak jaskra i barwnikowe zwyrodnienie siatkówki.

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Jest to najczęstsza przyczyna ślepoty u osób w wieku 65 lat i starszych. Plamka żółta jest centrum siatkówki, które odpowiada za ostre widzenie centralne. Objawy obejmują: 

  • trudności z widzeniem w słabym świetle
  • niewyraźne lub zniekształcone widzenie
  • ciemne plamy lub plamy na siatkówce
  • zmiany w postrzeganiu kolorów

Jak zapobiegać lub opóźniać zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest główną przyczyną utraty wzroku u dorosłych w wieku powyżej 60 lat i główną przyczyną ślepoty u osób starszych. Aby zapobiec lub opóźnić proces, ważne jest utrzymanie dobrego stanu oczu. Obejmuje to noszenie okularów przeciwsłonecznych – nawet w pomieszczeniach – w celu ochrony oczu przed promieniami ultrafioletowymi, noszenie okularów przeciwsłonecznych, które blokują 99% lub więcej promieni UV oraz zdrową dietę. Dieta bogata w przeciwutleniacze, takie jak jagody i ciemnozielone warzywa liściaste, może być również pomocna.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. 

Zadbaj o wzrok z VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok, zdecydowanie może zapobiec rozwojowi niektórych wad wzroku i poprawić jakość nauki. Warto wykonywać regularnie kontrolne badanie wzroku. Zapraszamy do naszych salonów.