Astygmatyzm

Astygmatyzm to bardzo powszechna wada wzroku. Odpowiada za nią niedoskonałość krzywizny rogówki oka, która utrudnia prawidłowe i wyraźne widzenie na wszystkich odległościach. Schorzenie w postaci astygmatyzmu może się pogłębiać, ale też i cofnąć. Warto pamiętać, że im wcześniej wykryjemy wadę, tym większa szansa na powstrzymanie jej rozwoju. 

 

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to dla wielu tajemnicza nazwa. Każdy z nas słyszał kiedyś to pojęcie, nie każdy jednak ma świadomość z czego wynika ta wada i jak się objawia. Astygmatyzm może być wadą nabytą lub wrodzoną. Dobrze funkcjonująca rogówka ma okrągły kształt, jest przezroczysta i porównywana do szkiełka. Odpowiada ona za prawidłowe widzenie. Przy astygmatyzmie rogówka przypomina kształtem piłkę do amerykańskiego futbolu. Jest zniekształcona, nieco wydłużona. W rogówce astygmatyka wpadająca do oka wiązka światła ulega zniekształceniu, na skutek czego obraz staje się załamany.

Astygmatyzm - objawy

Osoby dotknięte astygmatyzmem widzą proste linie jako krzywe, nie są w stanie w tym samym czasie dostrzec linii pionowych i poziomych, a drobne wzory, odbierają jako plamki. Do najczęstszych objawów astygmatyzmu możemy zaliczyć:

  • zamglone widzenie
  • mrużenie oczu
  • bóle głowy w okolicy czoła
  • zaburzeniami poczucia przestrzeni
  • nieostre widzenie
  • czasami też bóle głowy
  • zmęczenie podczas wysiłku wzrokowego

Rozpoznanie i leczenie astygmatyzmu

Diagnozę astygmatyzmu możemy uzyskać jedynie od lekarza okulisty lub optometrysty. Specjalista precyzyjnie określi zakres i przyczynę zaburzeń. Aktualnie astygmatyzm można korygować z dużym powodzeniem zarówno okularami, jak i soczewkami. Osoby z astygmatyzmem powinny zgłaszać się na okresowe kontrole, co najmniej raz w roku, nawet wówczas, gdy nie mają żadnych niepokojących dolegliwości. 

Jak widzi astygmatyk?

Obraz widziany przez astygmatyka jest zniekształcony, kontury są nieostre, linie proste wydają się krzywe. Im wyższe są wartości astygmatyzmu, tym większe są dolegliwości związane ze zmianą kształtu obrazu. Astygmatyzm charakteryzuje się zamglonym widzeniem zarówno z daleka, jak i z bliska. Często towarzyszą mu bóle głowy w okolicy czoła, uczucie napięcia gałek ocznych oraz mrużenie oczu. Typowym objawem astygmatyzmu jest zaburzone poczucie przestrzeni.

 

Jak wyleczyć astygmatyzm?

Jest kilka metod które pozwalają na skuteczną walkę z astygmatyzmem i poprawę jakości widzenia. Należą do nich okulary korekcyjne wyposażone w cylindryczne szkła. Soczewki kontaktowe z kolei pozwalają skorygować praktycznie 99% przypadków astygmatyzmu. Można również skorzystać z zabiegu laserowego który również daje możliwość korekcji astygmatyzmu przy pomocy interwencji chirurgicznej. Tego typu operacje (polegające na nacięciu rogówki) przeprowadzane są zazwyczaj u osób, które ukończyły 20-sty rok życia.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku we wszystkich naszych salonach.

Leczenie astygmatyzmu z VisionOptyk

Pamiętajmy, że regularne dbanie o wzrok może zapobiec rozwojowi astygmatyzmu. W salonach VisionOptyk mają Państwo możliwość skorygowania swojej wady wzroku pod okiem doświadczonego optometrysty. Zapraszamy na kontaktu z nami.