Jak chronić oczy zimą? Salony optyczne Vision Optyk

Jak chronić oczy zimą?

Jak chronić oczy zimą? Zimą oczy lubią bardziej łzawić, są narażone na mróz, dużą zmienność temperatury i wiatr. W pomieszczeniach natomiast często jest bardzo suche powietrze na skutek ogrzewania. To oddziałuje na nasze oczy i zaczyna towarzyszyć nam uczucie suchości w oku. W okresie zimowym szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o nasze oczy.

Sposoby na dbanie o oczy zimą

Poniżej podajemy sprawdzone sposoby na to, jak chronić oczy zimą.

1. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w domu lub mieszkaniu.

Jak chronić oczy zimą? właściwa temperatura pomieszczenia

Nie ma nic lepszego w zimę niż siedzenie przed kominkiem z kubkiem gorącej czekolady lub wygrzewanie się w ciepłym pomieszczeniu przy ulubionym serialu. Może to jednak niekorzystnie odbić się na kondycji naszych oczu. Nadmierne ogrzewanie pomieszczeń wysusza spojówki i nasila uczucie suchości w oczach. Może wystąpić tu swędzenie i zaczerwienienie oczu. Dlatego nie powinniśmy w pomieszczeniach osiągać temperatury wyższej niż 21°C. 

2. Regularnie oczyszczaj i nawilżaj powietrze w pomieszczeniach.

Jak chronić oczy zimą? nawilżacz powietrza

Warto jest zakupić specjalne nawilżacze powietrza, które często też mają funkcję oczyszczania go. Zimą stan czystości powietrza jeszcze bardziej się pogarsza, dlatego oczyszczacz może tym bardziej się przydać. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, dobrym pomysłem na zapewnienie wilgotności jest rozwieszenie mokrych ręczników na grzejnikach. W pomieszczeniach też powinny znajdować się rośliny o zdolnościach filtrujących powietrze.

3. Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia oczu.

Jak chronić oczy zimą? nawilżanie oczu

Ulgę podrażnionym oczom może przynieść regularne nawilżanie ich. Krople do oczu można zakupić w wielu różnych miejscach, najlepiej jednak skonsultować swój wybór ze specjalistą. Niektóre z kropli mogą bowiem wzmagać uczucie suchości, np. poprzez posiadanie konserwantów w składzie. W naszych salonach Vision Optyk oferujemy profesjonalne doradztwo w wyborze odpowiednich kropli, jak również bezpłatne badanie wzroku.

4. Zdrowo się odżywiaj i nawadniaj organizm.

Jak chronić oczy zimą? Zdrowa dieta

Przez cały rok trzeba dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, nie tylko latem. Zimą dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach ogrzewanych, gdzie panuje bardzo suche powietrze. Powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Ważna jest też zbilansowana dieta i spożywanie wysokiej jakości pokarmów. Zdrowa dieta wpływa pozytywnie na produkcję łez, a więc też na nawilżenie oka i zapobieganie uczucia suchości. 

5. Zakładaj okulary przeciwsłoneczne zimą.

Jak chronić oczy zimą? Noś okulary przeciwsłoneczne

Tak wiele osób o tym zapomina, jednak zimą słońce bywa bardzo ostre. Odbijając się od śniegu, w połączeniu z mrozem i wiatrem stanowi zagrożenie dla naszych oczu. Okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr UV i polaryzację wpływają na ochronę oczu zimą. Najlepiej wybrać dobre okulary w profesjonalnym salonie optycznym, ponieważ tanie okulary przeciwsłoneczne zamiast pomóc mogą wręcz zaszkodzić.

6. Minimalizuj czas spędzony przed ekranem.

Jak chronić oczy zimą? praca przed komputerem

Kiedy spędzamy czas przed ekranem komputera, telewizora lub smartfonu emitowane jest niebieskie światło. Jego nadmiar może prowadzić do rozwoju poważnych chorób oczu. Zanim rozwiną się choroby może też towarzyszyć nam uczucie suchości w oczach lub piasku pod powiekami. Warto więc często robić przerwy i zaopatrzyć się w okulary z powłoką blokującą światło niebieskie.

Skuteczne metody na dbanie o oczy zimą

Powyższe sposoby na to, jak dbać o oczy zimą są skuteczne, jeśli regularnie się je stosuje. Nie powinniśmy zaniedbywać szczególnej troski o oczy w tym okresie, ponieważ może to w przyszłości prowadzić do rozwoju niektórych chorób i pogorszenia się wady wzroku.

Sprawdź nasze gabinety okulistyczne w swojej okolicy

O nas

Vision Optyk to salony optyczne prowadzone od lat, które zostały wyposażone w najlepszy sprzęt, a na miejscu można liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów. Oferujemy profesjonalne doradztwo i bezpłatne badania wzroku. Zapraszamy do odwiedzenia naszych salonów. 

Jak chronić oczy zimą?​ - Vision Optyk

W naszych salonach optycznych Vision Optyk chętnie doradzimy, jak chronić oczy zimą i jakie kroki stosować w indywidualnym przypadku. Dobierzemy odpowiednie krople a przy wyborze okularów także zaproponujemy powłoki uszlachetniające. Zapraszamy do odwiedzin naszych salonów.

Jak chronić oczy zimą? Vision Optyk salon optyczny