Czym jest niebieskie światło i jak wpływa na wzrok? Jak się chronić przed niebieskim światłem?

Niebieskie światło jest emitowane przez ekrany urządzeń takich jak laptopy, telefony, tablety i telewizory. Podczas niedługiej ekspozycji na niebieskie światło nie stanowi ono dużego zagrożenia dla nas i naszych oczu. Jednak przy tych urządzeniach spędzamy bardzo dużo czasu w ciągu dnia – w pracy, podczas nauki i rozrywki. Dobrze jest wiedzieć, jak ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie i zapobiegać jej negatywnym skutkom.

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie (inaczej HEV – High Energy Visible Light) to składowa światła słonecznego. W rozsądnych ilościach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, zdolność koncentracji i wydajność. Jest to jednak wysokoenergetyczne pasmo światła, a to oznacza także, że w nadmiarze jest szkodliwe dla oczu. Często trudno jest uświadomić sobie, jak ciągły kontakt mamy z urządzeniami emitującymi niebieskie światło w ciągu dnia.

Niebieskie światło - negatywny wpływ na zdrowie

Negatywne skutki ekspozycji na światło niebieskie dotykają głównie naszych oczu. Są to np. zaburzenia procesów metabolicznych w siatkówce oraz stopniowe uszkadzanie wzroku. Podczas długiej pracy przy komputerze lub smartfonie wzrok także się męczy i pojawia się dyskomfort, nieostre widzenie i bóle głowy. Często też oczy mogą piec, łzawić i pojawia się uczucie suchości.

Niebieskie światło a sen

Światło hamuje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za regulację rytmu domowego. Obniża on temperaturę ciała oraz ciśnienie krwi i zapewnia możliwość zaśnięcia. Jednak korzystanie ze sztucznych źródeł światła wieczorem sprawia, że zaburza się wydzielanie tego hormonu, a tym samym wpływa to na jakość naszego snu. Dlatego odradza się korzystanie z ekranów tuż przed snem.

Okulary blokujące niebieskie światło

Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem lub innymi urządzeniami emitującymi niebieskie światło, koniecznie zaopatrz się w okulary, które będą miały specjalną powłokę antyrefleksyjną. 

Okulary blokujące światło niebieskie - działanie

Szkła z odpowiednią powłoką są w stanie odbijać szkodliwe światło niebieskie. Filtrują je i nie pozwalają mu dotrzeć do oczu. Warto wyposażyć się w takie okulary nawet jeśli nie mamy wady wzroku, a przy tym zapobiegać powstawaniu uszkodzeń oczu. 

Okulary blokujące niebieskie światło często można spotkać pod nazwą okulary do komputera, okulary blue light lub blue blocker. Choć nazwy te są różne, w rzeczywistości chodzi o ten sam produkt. Szkła te są pokryte filtrem o bardzo delikatnie żółtym zabarwieniu, który ma za zadanie nie przepuszczać niebieskiego światła. Okulary nie powodują dyskomfortu w patrzeniu. 

Okulary do komputera - okulary biurowe

Okulary biurowe lub inaczej okulary do komputera powinny być wyposażone w filtr chroniący oczy przed światłem niebieskim. Dodatkowo mają one za zadanie korygować wzrok oraz wpływać na jakość widzenia. Dowiedz się więcej o okularach biurowych.

O nas

W naszych salonach Vision Optyk oferujemy okulary z filtrem nieprzepuszczającym światła niebieskiego, a także chętnie doradzimy, które okulary będą najlepsze do danego trybu życia. Zapraszamy do odwiedzenia nas osobiście lub do kontaktu telefonicznego.

Zapraszamy do naszych salonów Vision Optyk

Okulary Blue Blocker / Blue Light dostępne są w naszych salonach Vision Optyk w poniższych miastach: