Optometrysta, okulista, optyk - który specjalista jest najlepszy?

Optometrysta czy okulista?

Okulista to dla każdego znane pojęcie. Mniej osób wie za to kim jest optometrysta. Jaka jest różnica między tymi specjalistami?

Kiedy pojawia się problem w zakresie widzenia lub też oczy dają o sobie znać: są przemęczone, suche, łzawią, pieką – warto wybrać się do specjalisty na badanie wzroku. Warto wiedzieć jakie kompetencje posiada optometrysta a jakie okulista, kto w jakim zakresie zajmuje się wzrokiem, kto ustala odpowiednią korekcję a kto dobiera okulary, czy też soczewki. W wielu sytuacjach wsparcie optometrysty może okazać się bardzo pomocne. Co więcej, łatwiej do niego się dostać. Na wizytę do okulisty z reguły musimy chwilę poczekać.

Optometrysta kto to?

Optometrysta zajmuje się badaniem układu wzrokowego i korekcją wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Do jego zadań należy odpowiedni dobór korekcji soczewkowej oraz okularowej, badanie funkcji układu wzrokowego i ich nieprawidłowości. Optometrysta to najlepszy specjalista pod kątem doboru korekcji okularowej, doboru uszlachetnień i filtrów barwnych poprawiających jakość widzenia. Optometrysta zajmuje się także prowadzeniem terapii widzenia w przypadku wykrycia zaburzeń występujących w procesie widzenia. Dotyczy to zarówno dorosłych i dzieci oraz pacjentów neurologicznych, np. po przebytym wylewie czy udarze. Optometrysta odpowiada również za poprawny dobór soczewek kontaktowych. Jest to nadal nieuregulowany zawód w Polsce, mimo że jest częścią systemu ochrony zdrowia.

Okulista - czym się zajmuje?

Okulista to specjalista który ukończył studia medyczne, jest lekarzem. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, np. jaskry, zaćmy, schorzeń siatkówki, zapalenia rogówki, zapalenie spojówki. Jest uprawniony  do przepisywania lekarstw, a także przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Okulista leczy pacjentów w każdym wieku, warto jednak pamiętać o tym, że badania diagnostyczne u osób dorosłych powinny być wykonywane raz na dwa lata.

Okulista a optometrysta

Kiedy do optometrysty?

Poniżej lista objawów, które powinny być sygnałem aby umówić się do specjalisty. Do optometrysty warto wybrać się w sytuacjach gdy?

 • chcemy wykonać badanie wzroku
 • potrzebujemy pomocy z prawidłowym zakładaniem i ściąganiem soczewek
 • gdy pogorszył nam się wzrok 
 • chcemy aby specjalista przepisał  dopasowane do wady wzroku okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe
 • zależy nam na skorygowaniu wady wzroku, z którą zmagamy się na co dzień

Kiedy udać się do okulisty?

Zaleca się zgłosić do lekarza okulisty w sytuacjach gdy:

 • podejrzewamy schorzenie narządu wzroku
 • chcemy leczyć wady wzroku takie jak: zaćma, jaskra
 • niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego
 • występują bóle głowy
 • następuje mrużenie oczu w czasie czytania i oglądania telewizji
 • powtarzają się stany zapalne powiek i spojówek
 • czujemy, że nasz wzrok ulega pogorszeniu: tracimy ostrość widzenia

Kto lepiej dobierze okulary - okulista czy optometrysta?

Do kompetencji okulisty należy leczenie chorób oczu, niemniej jednak okulista również będzie w stanie dobrać nam odpowiednie okulary. Optometrysta zajmuje się głównie dobieraniem korekcji wady wzroku, dlatego zwrócenie się do niego z pomocą w doborze okularów będzie jak najbardziej na miejscu.

Optometrysta zawsze w pogotowiu

Pamiętajmy, że optometrysta posiada odpowiedni sprzęt do badania wzroku pod kątem doboru najlepszych narzędzi korekcji. Wykona odpowiednie testy i pomiary, co gwarantuje, że szkła będą najlepiej korygować posiadaną wadę. Bardzo szczegółowo oceni również nie tylko ostrość widzenia, ale także pole widzenia, ruchy gałki ocznej czy ciśnienie śródgałkowe.

Badanie wzroku - okulista czy optometrysta?

Okulista jest osobą odpowiedzialną za wykonanie badanie wzroku, diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z oczami. Z kolei optometrysta jest odpowiedzialny za diagnozowanie oraz właściwe postępowanie w przypadku stwierdzonych chorób oczu, jak również rehabilitacji związanej z korektą wzroku.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów. Oferujemy też bezpłatne badanie wzroku w naszych salonach w Gnieźnie, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Wrześni, Rokietnicy, Pobiedziskach i Śremie. Zapraszamy.

Badanie wzroku z VisionOptyk

W salonach visionoptyk.pl skorzystasz z bezpłatnego badania wzroku wykonywanego przez dyplomowanych optometrystów. Kompleksowo zadbamy o Twój wzrok i dobre widzenie w nowych, modnych okularach. Zarezerwuj termin badania wzroku już dzisiaj. Zapraszamy!