Optometrysta, okulista, optyk - który specjalista jest najlepszy?

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta zajmuje się badaniem układu wzrokowego i korekcją wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Do jego zadań należy odpowiedni dobór korekcji soczewkowej oraz okularowej, badanie funkcji układu wzrokowego i ich nieprawidłowości. Optometrysta to najlepszy specjalista pod kątem doboru korekcji okularowej, doboru uszlachetnień i filtrów barwnych poprawiających jakość widzenia.

Optometrysta zajmuje się także prowadzeniem terapii widzenia w przypadku wykrycia zaburzeń występujących w procesie widzenia. Dotyczy to zarówno dorosłych i dzieci oraz pacjentów neurologicznych, np. po przebytym wylewie czy udarze. Optometrysta odpowiada również za poprawny dobór soczewek kontaktowych.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy optometrysty?

Poniżej lista objawów, które powinny być sygnałem aby umówić się do specjalisty. Pamiętaj również o okresowym, profilaktycznym badaniu wzroku.

  • Nieostre widzenie
  • Zamazany obraz
  • Częste mruganie
  • Mrużenie oczu w czasie czytania i oglądania telewizji
  • Powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek
  • Bóle głowy

Kiedy udać się do okulisty?

Co w przypadku, gdy występują choroby układu wzrokowego? W takiej sytuacji diagnozowaniem oraz leczeniem chorób zajmują się okuliści.
Tym właśnie różni się zakres kompetencji pomiędzy okulistą a optometrystą.

Okulistyka – to dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu.

Optometria (gr. optos = widziany, metreo = mierzenie) – to dziedzina wiedzy stosowanej, zajmująca się procesem widzenia, a szczególnie ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu.

Gdzie umówię się na badanie wzroku u profesjonalnego optometrysty?

W salonach visionoptyk.pl skorzystasz z bezpłatnego badania wzroku wykonywanego przez dyplomowanych optometrystów. Kompleksowo zadbamy o Twój wzrok i dobre widzenie w nowych, modnych okularach. Zarezerwuj termin badania wzroku już dzisiaj.