Parowanie okularów w maseczce w zimie - maseczki - Vision Optyk

Sposoby na parowanie okularów w maseczce

Pandemia trwa, nakaz noszenia maseczki ochronnej w miejscach publicznych jest powszechny, a Tobie nieustannie przy zmianie temperatury otoczenia towarzyszy parowanie okularów w maseczce. Jest to uciążliwe i wiele osób się z tym zmaga szczególnie teraz, gdy za oknem jeszcze zima.

Dlaczego w maseczce parują okulary?

Soczewki w okularach parują gdy gwałtownie zmienia się temperatura otoczenia, a więc np. podczas wchodzenia z zewnątrz do ogrzanego sklepu lub restauracji. Nosząc maseczkę nasz ciepły oddech przedostaje się przez jej górne krawędzie i ląduje na okularach. Gdy temperatura soczewek jest niższa niż wydychanego powietrza, tworzy się kondensacja na ich powierzchni i powstaje zamglenie utrudniające wyraźne widzenie.

Parowanie okularów w maseczce w zimie - Vision Optyk

Jak zapobiec parowaniu okularów w maseczce?

Istnieje kilka sposobów na to, by przeciwdziałać parowaniu okularów podczas noszenia maseczki.

Odpowiednio dopasuj maseczkę ochronną

Pierwszym krokiem do tego, żeby okulary w maseczce nie parowały jest jej właściwe przyleganie do nosa. Maseczki medyczne są wyposażone w metalowe paski, które służą temu, by odpowiednio dopasować maseczkę do nosa. Maseczki materiałowe nie zawsze posiadają takie udogodnienia. W tym celu można zakupić plastikowe zakładki na nos lub w inny sposób usztywnić górną część maseczki, by spowodować ten sam efekt jak w maseczkach medycznych.

Także gumki lub troczki nie powinny być zbyt długie, żeby maseczka ciasno przylegała do twarzy. Zasadą jest, że powietrze nie powinno mieć możliwości wydostania się przez górę maski. Maseczka powinna być też odpowiednio podciągnięta do połowy nosa, a ciężar okularów może pomóc tu w zablokowaniu powietrza od góry. Sposób ten jest skuteczny, choć niekiedy określony kształt i typ okularów może nie być wystarczającym zabezpieczeniem maseczki.

Zastosuj odpowiednie produkty na parowanie okularów w maseczce

Istnieje wiele różnych komercyjnych produktów na parowanie soczewek w okularach. Można tu wymienić specjalne płyny do mycia okularów, spraye i ściereczki. Niekiedy jednak mogą się okazać one drogie i niewystarczająco pomocne. Warto więc zacząć od domowych sposobów na parowanie okularów.

Domowe sposoby na parowanie okularów w maseczce

Wśród domowych sposobów na czyszczenie soczewek okularowych ii zapobieganie ich parowaniu jest np. mycie ich płynem do szyb, pianką do golenia, wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Na powierzchni szkła wytwarza się wtedy ochronny film, który powinien zapobiegać ich parowaniu. Niemniej jednak należy uważać, by nie używać zbyt mocnych środków, ponieważ mogą one doprowadzić do zniszczenia soczewek okularowych. Więcej o tym, jak czyścić soczewki okularowe pisaliśmy w tym poradniku.

Parowanie okularów w maseczce - Vision Optyk Salony optyczne

Parowanie okularów przy noszeniu maseczki

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie środki stosować przeciwko parowaniu okularów lub dowiedzieć się więcej szczegółów, skontaktuj się z nami. Zadzwoń, lub odwiedź nas w jednym z naszych salonów. Oferujemy też bezpłatne badania wzroku.

Sprawdź nasze gabinety okulistyczne w swojej okolicy

O nas

Vision Optyk to salony optyczne prowadzone od lat, które zostały wyposażone w najlepszy sprzęt, a na miejscu można liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów. Doradzamy i pomagamy w wyborze odpowiednich środków przeciwko parowaniu soczewek. Zapraszamy do odwiedzenia naszych salonów. 

Parowanie okularów w maseczce - VisionOptyk

Parowanie okularów w maseczce wiąże się z dużym dyskomfortem i niewygodą. Szczególnie jest to odczuwalne w sezonie zimowym. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie środki do ochrony soczewek przed parowaniem. Zapraszamy do odwiedzenia naszych salonów Vision Optyk.

Parowanie okularów w maseczce - metody - Vision Optyk