Sposoby na zmęczone oczy

Astenopia to nic innego jak zmęczenie oczu. Wielogodzinne korzystanie z komputera i wpatrywanie się w ekran telefonu przed snem – to tylko dwa elementy codzienności wielu z nas, które przyczyniają się do częstego występowania astenopii. Jak przeciwdziałać zmęczeniu oczu? Jak chronić wzrok, musząc spędzać sporą część dnia w otoczeniu światła emitowanego przez różnego rodzaju urządzenia?

Zmęczone oczy - objawy

Ocenia się, że 50-90% osób pracujących przed ekranem komputera zmaga się ze zmęczeniem oczu i innymi nieprzyjemnymi symptomami, które z tego wynikają. Należą do nich jakie fizyczne objawy jak:

  • światłowstręt, który jest szczególnie zauważalny tuż po wstaniu z łóżka,
  • zaczerwienienie oczu,
  • swędzenie lub pieczenie oczu,
  • wrażenie piasku pod powieką,
  • suche oczy,
  • częstsze mruganie,
  • zamglony obraz,
  • łzawienie.

Zmęczone oczy - jak sobie z nimi radzić?

Wśród domowych sposobów na zmęczone oczy wyróżnia się robienie okładów różnego rodzaju. Zwykle jednak mają one na celu chwilowo polepszyć kondycję naszych oczu, ale nie walczą z problemem. Poniżej przedstawiamy sposoby na zmęczone oczy, które warto wykorzystywać w praktyce.

Rób częstsze przerwy

Wielu pracowników biurowych robi przerwy od komputera zaledwie dwa razy w ciągu całego, ośmiogodzinnego dnia pracy. I to na 30 minut łącznie. Najnowsze badania NIOSH pokazują, że zmęczenie wzroku odczuwane przez pracowników znacząco się zmniejsza, kiedy te przerwy zostaną powiększone o cztery dodatkowe, i to zaledwie na pięć minut każda.

Zadbaj o oświetlenie

Światło odgrywa istotną rolę w odczuwanym zmęczeniu oczu. Zadbaj więc o to, by komputer zlokalizowany był obok okna – nie naprzeciw. Jeśli okno Twojego biura lub pokoju wychodzi na wschód lub południe, ogranicz ilość wpadającego przez nie światła dziennego – poprzez zasłonięcie rolet lub żaluzji.

Mrugaj często

Mruganie to naturalny sposób na zwilżenie oczu, które z kolei zapobiega niekomfortowej suchości, zaczerwienieniu i zmęczeniu. Jest więc bardziej istotne podczas pracy przy komputerze. Okazuje się, że przed monitorem ludzie mają skłonność do mniejszej częstotliwości mrugania – robią to aż o 30% rzadziej niż zwykle. Dlatego tak ważne jest, abyś tego pilnował. A jeśli mimo to będziesz zmagał się z suchością oczu, wyposaż się w nawilżające krople do oczu i stosuj je regularnie, kilka razy dziennie.

 

Ćwicz oczy

Szczególnie kiedy zdarza Ci się zmagać z syndromem zmęczonego wzroku, oderwij wzrok od ekranu komputera – w odstępach co najmniej 20 minutowych. W tym czasie patrz na odległy punkt (oddalony o około 20 stóp, czyli około 6 metrów) przez około 20 sekund. Specjaliści określają to zasadą 20-20-20. To świetny sposób na rozluźnienie mięśni ogniskowych wewnątrz oczu, co z kolei skutkuje zmniejszeniem odczuwanego zmęczenia.

Krople na zmęczone oczy

Krople na zmęczone oczy powinniśmy zawsze nosić przy sobie. Można zakupić je w aptece lub salonie optycznym bez recepty. Oferujemy też możliwość dopasowania powłok uszlachetniających do szkieł w okularach, które chronią oczy np. przed niebieskim światłem.

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

O nas

Zapraszamy do salonów Vision Optyk. Nasi profesjonalni doradcy pomogą Ci w dbaniu o zmęczone oczy i doradzą w wyborze najlepszych kropli i okularów.

Sposoby na zmęczone oczy - VisionOptyk

Regularne dbanie o wzrok może zapobiec rozwojowi niektórych schorzeń. Zadbaj o swój wzrok w Vision Optyk. Zapraszamy!