Zwrot za okulary od pracodawcy

Żeby uzyskać zwrot za okulary od pracodawcy należy spełnić kilka warunków. W kodeksie pracy określone jest też, jak często można ubiegać się o dofinansowanie oraz w jakim rodzaju pracy przysługuje zwrot.

Okulary od pracodawcy w świetle prawa

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiednich i zgodnych z bhp warunków pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej mówi o tym, jakie powinny zostać spełnione minimalne wymagania BHP oraz ergonomii podczas pracy przy monitorze. W Kodeksie pracy jest także mowa o ergonomicznych stanowiskach pracy, co oznacza, że po pierwsze monitory i ekrany nie mogą wpływać na pogorszenie wzroku u pracowników, a po drugie, jeśli na podstawie wyników badań okulistycznych stwierdza się potrzebę korzystania z okularów u pracownika, pracodawca musi zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne.

Dodatek do okularów od pracodawcy - wytyczne

Dodatek do okularów od pracodawcy należy się pracownikom, którzy spędzają przed komputerem w ramach pracy ponad 4 godziny dziennie. Dofinansowanie można otrzymać jedynie na podstawie wyników pracowniczych badań profilaktycznych, tj. okresowych, kontrolnych lub wstępnych. Co istotne, nie zależy ono od stażu pracy pracownika.

Jak uzyskać zwrot za okulary od pracodawcy?

Żeby uzyskać zwrot za okulary od pracodawcy, pracownik musi pokryć całą należność za okulary i zachować fakturę. Zanim to nastąpi konieczne jest dostarczenie do pracodawcy zaświadczenia od lekarza, które wskazuje, że pracownik musi korzystać z okularów korekcyjnych w pracy. Do faktury należy dołączyć wniosek o dofinansowanie poniesionych kosztów. Na tej podstawie pracodawca powinien zwrócić ustaloną kwotę zakupu okularów. Wysokość dofinansowania powinna być uregulowana przez przepisy wewnętrzne firmy, ponieważ nie obowiązują tu żadne odgórne przepisy. 

Sprawdź nasze salony optyczne w swojej okolicy:

Zwrot od pracodawcy za zakup szkieł kontaktowych

Pomimo że pracodawca jest zobowiązany do refundacji zakupu okularów korekcyjnych, inaczej sprawa ma się w przypadku soczewek. Żeby uzyskać zwrot od pracodawcy za zakup szkieł kontaktowych, lekarz musi uznać, że pracownik powinien swoją pracę wykonywać w soczewkach.

O nas

W salonach Vision Optyk oferujemy szeroki wybór okularów oraz bezpłatne badanie wzroku. Różne rodzaje oprawek i wzorów oraz kompleksowe badania. Najwyższa jakość usług oraz przyjazna atmosfera to nasze atuty. Zapraszamy do salonu.

Zwrot za okulary od pracodawcy

Zapraszamy do naszych salonów Vision Optyk w celu wykonania bezpłatnego badania wzroku oraz wybrania odpowiednich okularów. Zapewniamy bardzo szeroki wybór i profesjonalne doradztwo.